Çarpım Tablosu Kolay Yoldan Nasıl Ezberlenir?

Matematikte toplama, çıkarma, bölme ve çarpmanın temeli çarpım tablosudur. Bu 4 işlemi doğru bir şekilde yapabilmek için çarpım tablosunun mutlaka öğrenilmesi gerekir. Sadece okulda değil, günlük hayatta da işimize yarayan çarpım tablosunu öğrenmenin pek çok yolu vardır.

Pisagor Tablosunu Kullanın

Pisagor tablosu olarak bilinen tablo, 1’den 10’a kadar tüm sayıların çarpımlarını satırlar ve sütunlar şeklinde gösterir. Sayılar küçükten büyüğe simetrik biçimde yerleştirildiği için sayıların çarpımları daha kısa sürede ve kolayca öğrenilebilir.

Öğrenmeye ilk olarak 1’lerden başlanmalıdır. 1 rakamı çarpmada etkisiz elemandır, çarpıldığı sayıya hiçbir etkisi yoktur ve işlemin sonucunu değiştirmez. 1’ler tamamen öğrenildikten sonra sırayla 2’lere, 3’lere, 4’lere, 5’lere, 6’lara, 7’lere, 8’lere, 9’lara ve 10’lara geçilmelidir. Çocuklar genellikle 3’lerde, 4’lerde, 6’larda, 7’lerde, 8’lerde ve 9’larda zorlanmaktadır. Bu nedenle 1 ve 2’ler iyice öğrenildikten sonra 5’lere ve 10’lara geçilebilir. Daha sonra 3’lerden başlayarak 9’lara devam edilebilir.

Çarpım tablosu ezberlenirken aynı sonuçlara götüren işlemler karşılaştırılabilir. Örneğin 3’lerde 3 x 8 = 24 eder. Aynı şekilde 4’lere gelindiğinde 4 x 6 işleminin sonucunun da 24 olduğu görülecektir. Yine 6’larda 6 x 4 ve 8’lerde 8 x 3 işleminin sonucu da 24’ü verecektir. 24 sayısını 4 farklı çarpım şeklinde gören çocuk, tabloyu daha kolay ezberleyebilir ve aklında tutabilir. Bu pratiklik özellikle ilerleyen yıllarda çarpanlara ayırma gibi üst düzey konularda çocuğun yararına olacaktır. Hızlı bir şekilde hangi sayı ile hangi sayının çarpıldığını fark edip, işlemleri daha pratik bir şekilde yapabilme becerisi kazanacaktır. Çarpım tablosunu öğrenebilmek için interaktif web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz. Bunlardan biri çarpım tablosu ile ilgili güzel interaktif uygulamalara sahip https://timestableslearning.com/TR/ web sitesi.

Oyunlardan Faydalanın

Çocuklara bir şey öğretirken en etkili yöntemlerin başında oyunlar gelir. Oyun oynarken çocuk eğlenerek öğreneceği için bilgiler hafızasına daha iyi yerleşecektir. Söz konusu çarpım tablosu olunca yine oyunlardan yararlanabilirsiniz. Bunun için önerebileceğimiz bazı oyunlar şunlardır;

  • Parmaklarla çarpmayı pekiştirmek: Okuyup ezberlemektense görerek anlamaya çalışmak çoğu zaman daha etkili sonuçlar verir. Parmaklarınızı kullanarak iki sayının çarpımını gösterebilir, bu oyuna çocuğun parmaklarını dahil ederek oyundan ve eğitimden daha çok zevk almasını sağlayabilirsiniz.
  • Tekerlemeler ya da şarkılar söyleyin: İnternette ya da oyun kitaplarında çarpım tablosu için sayısız tekerleme ve şarkı vardır. Çarpım tablosu alıştırmalarını tekerlemelere ya da şarkılara uyarlayabilir, hangisi çocuğun ilgisini çekiyorsa onu söyleyebilir ve öğrenme sürecini hızlandırabilirsiniz.
  • Kağıt bardak oyunu: Eğlenceli çarpım tablosu ezberleme yöntemlerinden biri de kağıt bardak oyunudur. Bu oyunda hangi çarpımları öğretmek istiyorsanız onları büyük renkli bir kartonun üzerine renkli kalemlerle yazın. Örneğin 6’ları çalışacaksanız; 6 x 1, 6 x 2, 6 x 3 ve devamını karışık şekilde renkli bir kartona daireler içine alarak yazın. Daha sonra kağıt bardakların arka kısımlarına her işlemin sonucunu yazın. Çocuğa iki çarpımın sonunu sorun ve sonucu bardakların içinden bulmasını isteyin. Kartonların ve işlemlerin renkli olması, ayrıca kağıt bardakların oyuna katılması çocuğun ilgisini uzun süre koruyacak, sıkılmadan işlemleri öğrenmesini sağlayacaktır.

2. Sınıf Kolay Çarpım Tablosu Ezberleme

Çarpım tablosu ikinci sınıflar için bazen tam bir işkenceye dönüşebilir. Bu durumda yardımınıza oyunlar ve resimler yetişecektir. İnternette, özellikle Pinterest gibi sosyal medya platformlarında işinize yarayacak, çocuğunuzun ilgisini çekecek çok sayıda seçenek vardır. Bunlardan dilediklerinizi indirerek ya da kitapçılarda satılan kolay matematik öğrenme kitaplarından satın alarak çarpım tablosunu zorlanmadan öğretebilirsiniz. Burada önemli sürekli tekrar yapmak, çocuğun ilgisini korumak ve onu sıkmadan öğretmeye çalışmaktır.

Sonuç olarak çarpım tablosunu kolay bir şekilde öğrenmek için en etkili yöntemler oyunlar, şarkılar ve tekerlemelerdir. Ancak tüm bunlar yeterli tekrar yapıldığında verimli sonuçlar vermektedir. Çocuğun sevdiği oyunları devamlı oynamalı ve çarpım tablosunu pekiştirene kadar tekrar etmelisiniz.