Boş Plaka Sorgulama

Boş plaka sorgulamaları, özel plaka almak için ya da plaka değişimi için yapılmaktadır. Aradığınız plakanın boşta olup olmadığını öğrenmek için 4 farklı seçeneğiniz vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Sigortam 360 uygulaması
 • SMS
 • Trafik Tescil Şube Müdürlükleri

EGM Boş Plaka Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden boş plaka sorgulaması yapmak için “pol.tr” uzantılı adresleri kullanabilirsiniz. Örneğin Ankara için ankara.pol.tr adresini kullanabilirsiniz. Ankara EGM’nin sitesine girerek kullanmak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Bazı illerde bu uygulama yaygın olmadığı için emniyet tarafından bu hizmet verilmemektedir.
 • Pek çok ilde boş plaka sorgulamalarında bizzat emniyet müdürlüklerine gidilmesi gerekir.
 • Arattığınız ilde “sitenin entegrasyonu bitene kadar geçici süreyle hizmet dışıdır” gibi bir ibareyle karşılaşırsanız online arama yapmak yerine size en yakın Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “.pol.tr” uzantılı sitelerden sorgulama yapabileceğiniz ve boşta olan plakalara için rezervasyon yaptırabileceğiniz iller; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Malatya ve Mersin’dir.

SBM Boş Plaka Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Sigortam 360 uygulamasını kullanarak tuttuğunuz takıma, desteklediğiniz siyasi partiye, isminize ya da istediğiniz herhangi bir harf kombinasyonuna uygun plakanın boşta olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Sigortam 360 uygulaması ile boş plaka sorgulamak için sırayla şu adımları takip etmeniz gerekir;

 • Öncelikle sbm.org.tr adresini açın.
 • Daha sonra üstteki menüdeki ilk seçenek olan “Sigortam 360” bağlantısına basın.
 • Eğer sisteme önceden üye olmuşsanız üyelik bilgilerinizle giriş yapın. Üye olmadıysanız ad, soyadı, e-mail adresi, şifre (iki kez), şehir, memleket ve doğum tarihi bilgilerinizi girin. Üyelik sözleşmesini okuyun ve ilgili kutucuğa işaret koyun. Kampanyaların bildirimlerini almak istiyorsanız ilgili kutucuğu işaretleyin ve “Üye Ol” butonuna basın. Üyelik işlemlerinizin tamamlanmasından sonra boş plaka sorgulamaya devam edebilirsiniz.
 • Merak ettiğiniz plakayı boşluk bırakmadan ekrandaki kutucuğa yazın.
 • “Hemen Sorgula” butonuna tıklayın.

Arattığınız plaka kullanımda değilse “plaka kullanılmıyor” şeklinde bir mesaj gelir. Ama eğer plaka kullanımda ise o plakaya işlenen trafik cezası, kaza bilgileri ya da değişen parçalar gibi tüm detaylar listelenir. Sigortam 360 ile boş plaka sorgulama fiyatı 8,75 TL’dir. Her bir plaka sorgulama için ayrı ücret alınmaktadır. Ödemeleri kredi kartınızla yapabilirsiniz.

SMS ile Boş Plaka Sorgulama

Boş plaka sorgulamalarını internetiniz olmadan da SMS ile yapabilirsiniz. Bunun için “Detay (boşluk) plakayı” yazıp 5664 SMS servisine göndermeniz yeterlidir. Arattığınız plakaya dair bilgiler gelirse bu durumda plaka tahsis edilmiştir. Ancak plaka hakkında hiçbir bilgi gelmezse plaka henüz tahsis edilmemiş demektir. SMS ile boş plaka sorgulama fiyatı, sorgu başına 8,75 TL’dir.

E-Devlet Boş Plaka Sorgulama

Geçtiğimiz yıllarda e-Devlet kapısı üzerinden boş plaka sorgulamalarına izin veriliyordu. Fakat hizmetin kötüye kullanılması sonucunda e-Devlet sistemi içinden bu hizmet kaldırıldı. Bu sebeple boş plaka sorgulamaları artık e-Devlet kapısından yapılamamaktadır.

Trafik Şube Müdürlüğü Boş Plaka Sorgulama

 • Eğer almak istediğiniz plakaya karar verdiyseniz ve plakanın boşta olmaması durumunda kullanabileceğiniz alternatifleri de belirlediyseniz yukarıda saydığımız yöntemleri kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.
 • Fakat aklınızda net bir harf ve sayı kombinasyonu yoksa SBM ya da SMS gibi hizmetler ücretli olduğunda her arama için belli bir ücret ödemek durumunda kalırsınız.
 • Ayrıca bulunduğunuz ilin emniyet sayfasında plaka tahsis işlemleri yapılmıyor olabilir.
 • Bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı şey trafik şube müdürlüğüne gitmek ve sorgulamalarınızı orada yapmaktır.

Bazı illerimiz için boş plaka sorgulamaları şu şekilde yapılmaktadır;

Adana boş plaka sorgulama:

Adana’da ikamet eden kişiler adana.pol.tr adresini kullanarak almak istedikleri plakayı EGM üzerinden sorgulatamazlar. Bunun yerine sürücüler Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne bizzat gitmeli ya da 0 322 435 31 95 numaralı telefonu aramalıdırlar.

Antalya boş plaka sorgulama:

Antalya’da yaşayan kişiler antalya.pol.tr adresinden plaka tahsis işlemlerini yapamamaktadırlar. Bunun yerine sürücüler 0 242 227 96 00 numaralı hattı arayabilirler.

Denizli boş plaka sorgulama:

Denizli ilinde ikamet eden sürücüler denizli.pol.tr adresinden plaka sorgulaması yapamazlar. Sürücüler SGM ya da SMS yerine bizzat Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne gidebilir ya da 0 258 265 14 25 numaralı telefonu arayıp bilgi alabilirler.

İzmir boş plaka sorgulama:

Birçok ilimizde olduğu gibi İzmir ilimizde de henüz plaka tahsis işlemleri yapılamamaktadır. İzmir’de yaşayan sürücüler aradıkları plakaların boşta olup olmadığını öğrenmek için trafik şubeye gitmeli ya da 0 232 489 05 00 numaralı telefonu aramalıdırlar.

Kayseri boş plaka sorgulama:

Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nden internet üzerinden sorgulama şu an yapılamıyor. Adresi Kayseri’de olan kişiler kullanmak istedikleri plakanın kullanımda olup olmadığını trafik şubeye giderek, 0 352 338 14 02 ya da 0 505 318 38 00 hatlarını arayarak öğrenebilirler.

Sonuç olarak araç sahipleri sıfır ya da ikinci el araç alırken adres değişikliği sebebiyle ya da farklı bir plaka kullanmak istediklerinde boş plaka sorgulaması yapmalıdırlar. Boş plaka sorgulamaları internet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi yoluyla yapılmaktadır.

Sürücüler 5664 SMS servisini kullanarak, bulundukları ildeki Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderek ya da şubeyi arayarak da boş plakalar hakkında bilgi alabilirler.