Boğalar Kırmızı Renge Neden Kızar?

Boğaların kırmızı rengine neden kızdığını hepimiz merak eder dururuz?

Ancak boğaların yada öküzlerin kırmızı rengine kızması tamamen yanlış bir bilgidir. Söz konusu bu yanılgının temel nedeni, İspanya’da düzenlenen boğa güreşleridir.

Bu durumda bizim bu makalede cevabını arayacağımız sorular şunlardır:

  • İspanya ve Meksika gibi ülkelerde düzenlenen boğa gösterilerinde kırmızı rengin kullanılmasının sebebi nedir?
  • Boğalar neden öfkelidir? Boğa güreşlerinde kırmızı renge koşmalarının nedeni nedir?

Kırmızı Renkler Boğaları Kızdırır mı?

Hayır kırmızı rengin boğaları kızdırması doğru bir bilgi değildir. Kırmızı rengin öküzleri yada boğaları kızdırması inancı Meksika ve İspanya’da düzenlenen boğa gösterileridir. Malumunuz olduğu üzere bu ülkelerde boğalara gösteri altında insanlığın en rezil gösterisi yapılmaktadır.

İspanya ve Meksika gibi ülkelerde düzenlenen boğa gösterilerinde kırmızı rengin kullanılmasının sebebi nedir?

Kırmızı rengin kullanılması ise tamamen bu ülkelerin geleneklerine ait bir durumdur.

Konu hakkında İspanya Geleneklerini Yaşatma Derneğinin (La Asociación para la Supervivencia de las Tradiciones de España.) yaptığı açıklamada kırmızı rengin bu gösterilerde kullanılmaya başlanması 11. Yüzyıla dayanmaktadır. Ayrıca özel bir nedeni olmayıp sadece daha dikkat çekici olması kullanılmasının sebebidir.

Boğalar Renk Körü müdür?

Boğaların kırmızı renge kızması zaten tıbben mümkün değildir. Zira boğa cinsi hayvanlar renk körüdür. Mavi, yeşil yada diğer renkler hepsi boğalar için eşittir.

Boğa Güreşlerinin Sembolü Nedir?

Kırmızı şal ve matador bu güreşlerin en büyük sembolüdür. İspanya geleneklerine göre masum bir boğaya kırmızı bir şalı kullanarak kızdırıp, ardından elindeki kılıçları saplayarak boğaya vahşet uygulamak erkekliğe girişin bir göstergesidir.

İspanya toplumunda olan bu vahşi uygulama Amerika kıtasının keşfi ile bu kıtaya da sıçramış ve Meksika’da da uygulanmaya devam etmiştir.

Boğalar Neden Sinirlidir?

Boğaların sinirli olması kesinlikle yanlış bir bilgidir. Bu hayvancağızlar normal şartlar içinde çok cana yakın ve uysal bir hayvandır. Ancak bu gösterileri tertip eden ekip içlerinde ki bütün şeytaniyeti sergileyerek hayvanları kızdırmaktadır.

İslam Dininde ve Hristiyanlık İnancında Boğalara Bu Vahşeti Uygulamanın Yeri Nedir?

İslam dinimizde değil boğalara hiçbir canlıya zarar veremezsiniz. Hristiyanlık inancı ise nihayetinde gerçek Allah dinin bozulmuş halidir. Ancak aslı bozulan bu dinde dahi boğalara bu vahşete izin verecek hiçbir kanıt yoktur.

İslam Dininde ki Kurban İbadeti İle Bu Gösterilerin Kıyas Yapılması

Öncelikle Dinimizde kurban edilen hayvanlar etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere yapılmaktadır. İkincisi kurban ibadetinde hayvanların incitilmesi kesinlikle yasaktır.

Nihayetinde normal şartlar içinde kasaplardan et alıp tüketmekteyiz. Bu durumda normal zamanda yediğimiz eti neden kurbanda kesmek vahşet olsun.