Birçok mu? Bir çok mu? Ayrı mı yazılır? Doğru yazılışı nasıl?

"Birçok" ve "bir çok" kelimeleri yazışma ve konuşma dilinde sürekli hatalı yazılan kelimelerden bir tanesidir. Aynı zamanda bu kelime üzerine sınavlarda kelime bilgisinden oldukça fazla soru çıktığını da ifade etmek isteriz. 

Birçok mu Bir Çok mu TDK'ya Göre?

Birçok kelimesi birleşik bir kelimedir. Bir ve çok kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir ve birleşik yazılır.

Birçok  : DOĞRU 

Bir çok : HATALI 

Türk Dil Kurumunun resmi sitesinde bu kelimenin birleşik halde yazılacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Bununla birlikte okul sınavlarda, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı her türlü sıanvda ve ÖSYM'nin yaptığı bütün sınavlarda bu kelime üzerine sürekli sorular sorulmaktadır.

"Aşağıda yer alan şıklardan hangisinde kelimenin yanlış yazılmıştır" şeklinde sorular çıkmaktadır. ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda da direk bu kelime üzerine dahi sorular çıktığını görüyoruz. 

Not: Sevgili öğrenciler sınava hazırlık maratonunda "birçok" kelimesini  iyice hafızanıza kazımanız gereklidir. Bu kelime iki kelimenin birleşmesinden meydana gelen belgesiz sıfattır. Artık farklı bir manaya gelmektedir ve birleşik yazılır. 

Birçok Ne Demek TDK'ya Göre?

Sayısı birden fazla olmakla birlikte net sayısının belli olmadığı durumları ifade eder. Bu sözcüğün İngilizce karşılığı ise "many"dir.  Aryıca bu kelime cümle içinde sıfat olarak kullanılır. 

Birçok Kelimesinden Türeyen Kelimelerde Birleşik Yazılır

Bu kelime birleşik kelimedir. Dolayısı ile bu kelimeden sonlarına ek alarak başka bir kelimeler türetilebilir. Birçokları, birçoğu kelimeleri buna örnektir. Cümle içinde zamir olarak kullanılır.  

NOT: ÖSYM yaptığı sınavlarda kelime bilgisini ölçmeyi çok sever. Bundaki amacı öğrencilerin okuma becerisini ölçmektedir. Bu kelime benzeri onlarca kelime üzerine sorular sorulmaktadır. Bu amaçla sınav maratonunda güçlü edebiyatçılarımızdan bol bol kitap okumanızı tavsiye ederiz.