Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Provizyon kelimesinin anlamı karşılık demektir. Bir çekin veya bir banka hesabının para olarak karşılığı provizyondur. Bekleyen provizyon ise bankalarda yapılan işlemlerdeki ön onay süresini ifade etmektedir.

Banka ekstrelerinde ya da internet bankacılığında zaman zaman "bekleyen provizyon" veya "provizyonda" ifadesine rastlanabilir. Bu ifade, bankanın yapılan işlemi doğrulamaya çalıştığını gösterir. Yapılan harcamanın ya da para çekilen yerin doğruluğunu ya da çalıntı olasılığını araştıran bankanın onay süresi, “bekleyen provizyon” olarak ifade edilir.

Çeklerde de provizyon olabilir. Çekte yazan tutarla çekin bağlı olduğu hesabın uyuşup uyuşmadığını kontrol edilir. Eğer tutar ile hesap uyuşmazsa provizyon alınamaz ve çekin arkasına yazılır. Çek sahibinin banka hesabında çekte yazan tutar kadar para bulunduğu takdirde işlem problemsiz bir şekilde devam eder.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Gün içinde yapılan tüm işlemler o günün sonuna dek provizyonda kalır. Bekleyen provizyon süresi genellikle bir günü geçmez. Ancak kredi kartı ile yapılan işlemlerde pos cihazı ile banka farklıysa süre uzayabilir ve 2 güne kadar çıkabilir. Bu tamamen bankayla ilgili bir durumdur.

Bankaların dolandırıcılıkları, kart hırsızlıklarını ya da diğer durumları araştırdığı provizyon süresi 7 günü geçmez. Bu süre ancak uluslararası işlemlerde daha uzun sürebilir. Eğer işleminiz bir günden fazla provizyonda kalırsa bankanın müşteri hizmetlerini arayıp durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bekleyen Provizyon İptal Edilir Mi?

Bekleyen provizyon iptalini ancak bankayla görüşerek yapabilirsiniz. Ancak bunun için geçerli bir nedenin olması gerekir. Örneğin harcamayı siz yapmadıysanız, ödemesi yapılan malı ya da hizmeti almadıysanız kartınızın çalınma olasılığı gibi bir durum varsa bunu bankanın müşteri hizmetlerine bildirmeniz gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, iptal işleminin provizyon kalkmadan yapılması gerektiğidir. Eğer işlemin yapıldığı gün durumu müşteri hizmetlerine bildirmezseniz ve şüpheli işlemin size ait olduğunu aktarmazsanız iptal işlemi gerçekleşmez. İptal sağlanamadığı takdirde provizyon süresinin bitmesi beklenir. Bu süre bankadan bankaya değişmekle birlikte bir haftayı geçmemektedir. Bir haftalık provizyondan sonra işlem otomatik olarak iptal olur. İptal yapılırken karttan çekilen tutar gerekli denetimlerin sonunda yeniden hesabınıza aktarılır.

Açık Provizyon Nedir?

Kredi kartıyla online olarak ya da pos cihazını kullanarak alışveriş yapıldığında internet bankacılığında yapılan işlem “açık provizyon” olarak görülür. Açık provizyon, kartla yapılan alışverişin karta yansıması için bankanın onaylama süresini ifade eder. Banka alışverişi onaylamadığı müddetçe, bankanın internet şubesinde yapılan işlem açık provizyon olarak görünmeye devam eder.

Kredi kartı ile yapılan alışveriş tutarı, kredi kartı limitinden düştüğünde açık provizyon ifadesi kalkar. Bu ifadenin kalkması demek, bankanın işlemi onaylaması demektir. Eğer pos cihazından alışveriş yapıldıysa kart kullanıcısının limitinden düşülen tutar pos cihazının bulunduğu işyerinin hesabına aktarılır.

Provizyon Kodu Nedir?

Kredi kartı ile internetten alışveriş yaptığınızda 3D security sistemi, kart güvenliğini sağlamak amacıyla telefonunuza bir kod gönderir. Bu koda provizyon kodu denmektedir. Bu kodu ekrandaki kutuya yazmanız için belli bir süre tanınır. Eğer o süre içinde telefona gelen kodu yazmazsanız alışveriş onaylanmaz ve almak istediğiniz ürünün bedeli kartınızdan çekilmez.

Provizyon kodu gönderilmesinin amacı, alışverişi sizin yapıp yapmadığınızı anlamaktır. Tüm sitelerde böyle bir uygulama yoktur. Bu nedenle güvenli alışveriş için mutlaka 3D security sistemini kullanan sitelerde işlem yapmanız önerilir.

Sonuç olarak güvenliği sağlamak amacıyla yapılan provizyon işlemi sayesinde bankalar, dolandırıcılıkları büyük ölçüde önlemektedirler. Çalıntı kartlarla yapılan işlemler bankadan onay görmediği takdirde işlem iptal edilerek kart sahibinin mağdur olmaması sağlanır.