B Harfiyle Başlayan Ülkeler Hangileridir?

Dünyada B ile başlayan 20 adet ülke vardır. Bu ülkeler şunlardır;

Bahamalar

Belçika

Bhutan

Brezilya

Bahreyn

Belize

Birleşik Arap Emirlikleri

Brunei

Bengladeş

Benin

Bolivya

Bulgaristan

Barbados

Bermuda

Bosna ve Hersek

Burkina Faso

Batı Sahra

Beyaz Rusya

Botsvana

Burundi

 

1. Bahamalar

 • Karayipler’de bulunan Bahamalar, 13 bin 878 km2’lik alanda yer alırlar.
 • Başkenti Nassau olan ülkenin nüfusu 400 bin kişi civarındadır.
 • Ülkenin ortalama sıcaklığı 21 derece ile 27 derece arasında değişmektedir.
 • Ülkedeki etnik grupların büyük çoğunluğu siyahidir. Bunun dışında Avrupalılar ve diğer etnik gruplar yer almaktadır. Yerel nüfusun yaklaşık yüzde 96’sı Hıristiyan’dır. Kalanı Yahudi, Müslüman ve dinlere inanan kişilerden oluşmaktadır. Ülkenin yönetim şekli üniter parlamenter anayasal monarşidir, yani ülke meşrutiyetle yönetilmektedir. Bahamalar’ın para birimi Bahama Doları’dır. Ülkedeki nüfusun büyük çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır.

2. Bahreyn

 • Bahreyn Krallığı olarak bilinen Bahreyn Asya kıtasında ve Basra Körfezi’ndeki ada ülkelerinden bir tanesidir.
 • Suudi Arabistan ve Katar ile komşu olan ülkenin başkenti Manama’dır. Arapça konuşulan ülke Monarşi ile yönetilmektedir. 765 km2 gibi çok küçük bir yüzölçümüne sahip ülkede, çoğunlukla Araplar ve Hintler yaşamaktadır.
 • Ülkede 1,5 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman, geri kalanı ise Hıristiyan ve Hindu’dur. Ülkenin para birimi Bahreyn Dinarı’dır.

3. Bengladeş

Bengladeş Halk Cumhuriyeti olarak bilinen Bengladeş, Güney Asya’da yer almaktadır. Hindistan’ın komşularından biri olan Bengladeş’in başkenti Dakka’dır. Ülkenin nüfusu 163 milyon olup, bu nüfus Bengladeş’i dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesi konumuna getirmiştir. Ülkenin resmi dili Bengalcedir. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Müslüman, kalanlar ise Budist ve Hindulardır.

148 bin km2’lik yüzölçümü olan ülke Cumhuriyet ile yönetilmektedir. Bengladeş’in para birimi Bengladeş Takası’dır.

4. Barbados

Güney Karayipler’de bulunan Barbados, okuma oranın en yüksek olduğu ülkelerden biridir. 430 km2’lik yüz ölçüme sahip ülkenin nüfusu yaklaşık 300 bin kişi kadardır. Bu nüfusun büyük çoğunluğu Hıristiyanlardan oluşmaktadır. Başkenti Bridgetown olan ülkede resmi dil İngilizce’dir. Barbados ülkesi meşrutiyetle yönetilmektedir. Para birimi Barbados Doları’dır.

5. Batı Sahra

Kuzey Afrika’da yer alan Batı Sahra, Faslılar ve Sahra Arap Demokrat Cumhuriyeti tarafından kontrol edilmektedir. Sahrawis’ler ülkedeki baskın etnik gruptur. Ülkenin başkenti Layun’dur. Batı Sahra’da Arapça ve İspanyolca dilleri konuşulmaktadır. 270 bin km2’lik yüzölçüme sahip ülkede yaklaşık 600 bin kişi yaşamaktadır. Nüfusun neredeyse tamamı Müslümandır.

6.Belçika

Batı Avrupa ülkelerinden biri olan Belçika, 30 bin km2’lik alana yayılmıştır. Ülkenin nüfusu 12 milyon kişi olup bu nüfusun yarıdan fazlasını Hıristiyanlar oluşturmaktadır. Ülkenin yüzde 32’lik kısmı dinle ilgilenmemektedir. Müslümanların sayısı ise yüzde 5’i geçmemektedir.

Belçika’nın başkenti Brüksel’dir. Ülkede Felemenkçe, Fransızca ve Almanca konuşulur. Ülke monarşi ile yönetilir. Para birimi Euro’dur. Ortalama sıcaklıklar 3 derece ile 19 derece arasında değişmektedir.

7.Belize

Orta Amerika ülkelerinden biri olan Belize’nin başkenti Belmopan’dır. 22 bin km2’lik alana sahip ülkenin nüfusu 400 bin kişi civarındadır. Bu nüfusun yarıya yakınını Mestizolar, dörtte birini Krioller, yüzde 10’lu kısmını Mayalar, kalan kısmı ise Belize Kızılderilileri oluşturmaktadır.  Ülkenin resmi dili İngilizce olup, İspanyolca konuşan kişi sayısı da oldukça fazladır.

Parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkenin büyük çoğunluğu Hıristiyan’dır. Belize’de çok az sayıda Müslüman bulunur. Sıcaklıklar yıl boyu 12 derece ile 33 derece arasında değişir. Ülkenin para birimi Belize Doları’dır.

8.Benin

 • Afrika kıtasındaki en küçük ülkelerden biri olan Benin, Nijerya’nın komşusudur. 112 bin km2’lik yüzölçümüne karşın 12 milyonluk nüfusu vardır.
 • Benin’in başkenti Porto – Novo’dur. Ülkenin resmi dili Fransızcadır. 
 • Ülkede Fransızca dışında pek çok yerel dil konuşulur. Benin’in yönetim şekli çok partili demokrasidir.  Benin’de sıcaklıklar ortalama 16 derece 38 derece arasında değişmektedir. Ülkenin para birimi CFA Frangı’dır.
 • Benin’de yaşayanların çoğu Hıristiyan ve Müslüman’dır. Hristiyanlık dışında Vudu dinine inananların sayısı da hayli fazladır.

9.Bermuda

Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki adalar grubunda olup Karayipler’in açıklarındadır.  İngiltere’nin denizaşırı topraklarından biri olan Bermuda’nın başkenti Hamilton’dur. Ülkenin yüzölçümü 55 bin km2 olup, nüfusu 65 bin kişi kadardır. Ülkenin resmi dili İngilizce’dir. İngilizce dışında en çok konuşulan dil Portekizcedir. Bermuda nüfusunun yarıdan fazlası siyahidir.

Ülke Birleşik Krallık’ın hakimiyeti altındadır. Bermuda’da sıcaklıklar 20 derece ile 30 derece arasında değişmektedir. Bermuda’nın para birimi Bermuda Doları’dır.

10.Beyaz Rusya

Diğer adı Belarus olan Beyaz Rusya, Doğu Avrupa’daki ülkelerden biridir. 210 km2’lik yüzölçümü olan ülkenin nüfusu 10 milyona yakındır. Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna ile komşu olan ülkenin başkenti Minsk’tir. Ülkede Belarusça ve Rusça konuşulmaktadır. Başkanlık sistemiyle yönetilen Beyaz Rusya’nın para birimi Belarus Rublesi’dir. Ülkede sıcaklıklar kışın eksi 6 dereceye kadar düşmektedir. Yazın ise en yüksek sıcaklık 18 dereceyi bulur. Beyaz Rusya’nın yarısı Hıristiyan’dır. Kalan yarısı ise dinsiz olduğunu söylemektedir.

11.Bhutan

Güney Asya’da yer alan Bhutan, Çin ve Hindistan’ın komşusudur. Başkenti Thimphu olan ülke, tarihi İpek Yolu üzerindedir. 40 bin km2’lik yüzölçümü olan ülkenin nüfusu 800 bin kişi civarındadır. Ülkenin başkenti Dzongka, yönetim şekli ise meşruti monarşidir. Bhutan’ın para birimi Ngultrum’dur.

12.Birleşik Arap Emirlikleri

Kısa adı BAE olan Birleşik Arap Emirlikleri, Asya kıtasının batı kısmında bulunmaktadır. Suudi Arabistan ve Umman’la komşu olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi dili Arapçadır. Abu Dabi ve Dubai gibi bölgeler Birleşik Arap Emirlikleri’ne dahildir. Abu Dabi aynı zamanda ülkenin başkentidir. Ülkenin resmi dini İslam’dır. Ülkede Müslümanlar dışında Hıristiyanlar ve Hindular da bulunmaktadır.

Yüzölçümü 84 bin km2’olan ülkenin nüfusu 10 milyona yakındır. Para birimi BAE Dirhemi’dir. Resmi dili Arapça’dır ancak eğitim İngilizce olarak verilmektedir. Ülkede çok sayıda yabancı olduğu için Hintçe, Endonezce, Fransızca ve Farsça da konuşulan diller arasındadır.

13.Bolivya

Güney Amerika ülkelerinden biri olan Bolivya, 1 milyon km2’lik yüzölçümüyle oldukça geniş bir alana sahiptir. Bolivya’nın başkenti Sucre’dir. 12 milyona yakın nüfusu olan ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Bolivya Kızılderililerinin yoğun olarak yaşadığı Bolivya, sosyalist cumhuriyet ile yönetilir. Ülkenin para birimi Boliviano’dur.

14.Bosna ve Hersek

Balkanlar’da (Doğu Avrupa) yer alan Bosna Hersek, 52 bin km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin nüfusu 3,5 milyondan fazladır. Bu nüfusun yarısından fazlasını Boşnaklar oluşturmaktadır. Nüfusun kalanı Sırplar ve Hırvatlardan oluşmaktadır. Ülkenin resmi dili Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Başkenti Saraybosna olan Bosna Hersek; Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile komşudur. Ülkenin para birimi Konvertibıl Mark’tır.

15.Botsvana

Güney Afrika’da bulunan Botsvana; Namibya, Zambiya ve Zimbabve ile komşudur. Başkenti Gaborone olan ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Tsvana’dır. 590 km2’lik bir alana yayılmış olan Botsvana’da yaklaşık 2,5 milyon kişi yaşamaktadır. Ülke cumhuriyet ile yönetilmektedir. Para birimi Pula olan ülkede sıcaklıklar 20 derece 35 derece arasında değişmektedir. Botsvana’nın yarısı yerel dinlere inanır, kalan kısım ise Hıristiyan’dır. Ülkede hiç Müslüman yoktur.

16.Brezilya

Güney Amerika ülkelerinden biri olan Brezilya, dünyanın en büyük beşinci ülkesidir. 8,5 milyon km2’lik yüzölçümü olan Brezilya; Uruguay, Venezuela, Arjantin, Kolombiya, Paraguay, Bolivya ve Peru gibi ülkelerle komşudur. Ülkede 210 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Portekizce olup başkenti Brasilia’dır. Para birimi Brezilya Real’i olan ülke; beyazların, siyahilerin, melezlerin, Asyalıların ve Kızılderililerin yaşadığı çok ırklı bir ülkedir.

17.Brunei

Asya kıtasının güneydoğusunda yer alan Brunei, Malezya ile komşudur. Ülkenin başkenti Bandar Seri Begavan olup, yüzölçümü 5 bin km2 kadardır. Ülke İslami monarşi ile yönetilmektedir. Brunei’nin resmi dili Malayca’dır.  Ülkenin toplam nüfusu yalnızca 450 bin kişi kadardır.

18.Bulgaristan

Doğu Avrupa ülkelerinden biri olan Bulgaristan; Sırbistan, Romanya, Yunanistan ve ülkemizle komşudur. 110 bin km2’lik yüzölçümü olan ülkenin nüfusu 7 milyon kadardır. Başkenti Sofya olan Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarca’dır. Ülkedeki baskın etnik gruplar Bulgarlar, Türkler ve Romanlardır. Bunların dışında Ermeniler, Yunanlılar, Ukraynalılar ve Rumenler de yaşamaktadır. Ülkenin çoğu Hıristiyan’dır. Ancak çok sayıda Müslüman da bulunmaktadır. Bulgaristan’ın para birimi Bulgar Levası’dır.

19.Burkina Faso

Afrika’nın batısında yer alan Burkina Faso, 274 bin km2’lik bir alana yayılmıştır. Nüfusu 20 milyon kadar olan ülkenin başkenti Ouagadougou’dur. Fransızca resmi dil olarak kullanılır. Bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır. Ülke yarı başkanlık sistemiyle yönetilir. Sıcaklıklar 5 derece 46 derece arasında değişir. Para birimi Batı Afrika CFA Frangı’dır. Nüfusun yarısından fazlası Müslümandır. Kalan kısım ise Hıristiyanlardan ve yerel dine inananlardan oluşmaktadır.

20.Burundi

Doğu Afrika’da yer alan Burundi, 27 bin km2’lik alana yayılmıştır. Nüfusu 12 milyondan fazla olan ülkedeki ana etnik grup Hutu’lardır. Burundi halkının neredeyse tamamı Hıristiyan’dır. Ülkenin başkenti Gitega, konuşulan resmi diller Kirundi ve Fransızca’dır. Başkanlık sistemiyle yönetilen Burundi’nin para birimi Burundi Frangı’dır. Sıcaklıklar yıl boyu 16 derece 23 derece arasında değişir.

Sonuç olarak B ile başlayan ülke sayısı 20’dir. Bu ülkelerden Asya kıtasında olanlar; Bahreyn, Bengladeş, Beyaz Rusya, Bhutan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Brunei’dir. Avrupa kıtasında bulunanlar; Belçika, Bosna – Hersek ve Bulgaristan’dır. Afrika kıtasında yer alanlar; Batı Sahra, Benin, Botsvana, Burkina Faso ve Burundi’dir. Amerika kıtasında bulunanlar ise Bahamalar, Barbados, Belize, Bermuda, Bolivya ve Brezilya’dır.