Aşkta Kaçan Kovalanır mı? Aşık Etmenin En Kesin Yöntemi

Aşk, aşık etme, aşkta kaçan kovalanır düşüncesi, doğru aşkı doğru şekilde bulma gibi önemli aşk konularını Psikolog Esma GÜRAKTAŞ ile konuştuk Soru cevap şeklinde yaptığımız konuşmamız açıkçası oldukça hoş geçti. Bilmediğim bir çok ayrıntıyı Esma Hanımdan bende bu mülakatta öğrenmiş bulundum. 

Ancak bu konuşmanın bana kattığı en önemli husus "aşk ile değişim hayata bakış açısını değiştirmekle başlar" felsefesini benimsemek oldu. 

AŞIK ETMENİN KESİN YÖNTEMİ 

Soru 1 : Aşık etmenin kesin ve net bir yöntemi var mıdır? 

Cevap 1 : Duruma ve zamana göre aşık etmenin bazı kesin yöntemleri elbette vardır. Ancak bu şartların olgunlaşması için bazı ön şatların varlığı gereklidir. Aşık olduğunuz bir kişinin kalbini kazanmak her zaman mümkün olmayabilir. 

Soru 2 : Yukarıda sorduğum soruya birazdan yine döneceğim. Ancak merak ettiğim konu şu oldu : bazı şartların olgunlaşması dediniz. Bazı şartların olgunlaşması derken tam olarak neyi kastettiniz. 

Cevap 2 : Kadınlar erkeklerde beklentilerine aşık olurken, erkekler kadınlarda fiziki güzelliğe aşık olur. Bununla birlikte sosyal statü gibi bir kavram vardır. Ayrıca her insanın bilinç altında kendisini bir iş yapmaya sevk eden bilinç altı inançları. 

Bu cevabımda dikkat ettiyseniz 3 farklı kavramdan bahsettim. 

  • Aşık olurken beklentileriniz nedir?
  • Sosyal statünüz nedir? Ayrıca karşı tarafın sosyal statüsü nedir?
  • Bilinç altınız : Bu kavram çok önemlidir. Bu kavram üzerine aşağıda ayrıca konuşacağım. 
  • Cinsel güdüler

AŞIK EDERKEN BİLİNÇ ALTINIZI ALT ETMENİZ GEREKEBİLİR?

Soru 3 :Bilinç altımızın aşkta ne gibi etkisi var?

Cevap 3: Bilinç altınızın aşka etkisi sizin ve aşık olduğunuz kişinin sosyal statüsü ile ilişkili bir durumdur. Müsadeniz olursa örnekler ile bu durumu anlatmak zorundayım. 

Örneğin : Çok zengin bir kızın fakir bir erkeğe aşık olması sosyal ilişkilerde ki farklılığı simgeler. Yada çok zeki ve başarılı bir kızın zeka açısından vasat ve tembel bir erkeğe aşık olmasını düşünün. 

Yine doktor olan bir kadının inşaat amelesi ile aşk yaşamasını düşünün. 

Bu örnekler bize sosyal statülerin aşkımızı belirlemede birinci etken olduğunu göstermektedir.  

Buradan varacağımız en önemli sonuç şudur: aşık olacağımız kişiyi en öncelikle bilinç altımız belirlemektedir. Bilinç altımız insanların ulaşacağı bir kişiye aşık olmasını beynine aşılar. Bu sebeptendir ki, normal bir erkek çok güzel bir kadınla aynı ortamı paylaşmış olsada ona aşık olmayabilir. Bu durumu da belirleyen bilinç altının onu yönlendirmesidir. 

Soru 4 : Aşık olduğunuz birisi sizin aşkınıza karşılık vermiyor. Bu durumda bu kişiyi kendimize aşık etmek için bilinç altını nasıl kullanabiliriz? 

Cevap 4: Çok güzel bir soru sordunuz. Müsadenizle bu sorunuzu örnekler üzerinden açıklayalım. Ancak bu soruya vereceğim cevap az önce sıraladığım 4 maddeden sosyal statü kavramını da içermektedir. 

Örnek Olay : Diyelim ki sosyal statüsü farklı olan bir kıza aşık oldunuz. Sizin mesleğinizin bir işyerinde temizlikçi olduğunu düşünelim. Kız ise yönetici statüsünde çalışan bir kız olsun. 

Şimdi bu kızın size aşık olmasını engelleyecek iki unsur var. Birincisi sosyal statü, diğeri ise sosyal statünün bilinç altına vermiş olduğu telkinler. 

Çözüm : Öncelikle çok zor bir vaka ile karşıkarşıyayız. Ancak imkansız değil. Vaka örneğimizde sosyal statünün değişmesi kısa vadede mümkün değildir. Bu durumda ilk adımınız kızın görüş alanına girmektir. Ve onu bir karşı erkek olarak etkilemeye başlayın. Karşıdaki kız sizin ne kadar etkileyici bir kişilik olduğunuzu düşünsün. İlk aşamada ona bir aşık gibi asla yaklaşmayın. Onunla samiyet kurmaya çalışın. Sadece arkadaş olun. 

Kızın ilgilerini tespit ediniz. Hoşlandığı şeyler nelerdir bunu öğreniniz. Burada yapmanız gereken şey onunla konuşacağınız ortak bir şeyler bulmanızdır.