Askerlik Tecil E Devlet İşlemleri 2022

E Devlet Üzerinden Askerlik Tecil İşlemleri

1. Aşama : E Devlet kapısında ilgili sayfayı ziyaret ediniz. Ayrıca dilerseniz de e Devlet sitesinin ana sayfasına gelerek de ilgili linki arayabilirsiniz. 

https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu

2. Aşama : 

 

3. Aşama: 

Devam tuşuna bastıktan sonra sırası ile bütün istenen bilgileri çok dikkatli bir şekilde doldurunuz.  Bu aşamalar içinde en çok dikkat etmeniz gereken aşama aşağıdaki resimde gösterilmiştir. 

4. Aşama: 

Sırası ile bütün bilgileri işledikten sonra Aile Hekiminize giderek muayene olmanız gereklidir. Aile Hekiminiz sistemden muayene bilgilerinizi sisteme işleyecektir. Daha sonraki aşamada E Devletten takipte kalınız. Sistemde bir kaç gün içinde mevzuaten durumunuz uygun ise uzatılacaktır teciliniz.  


2022 Askerlik Tecil Ettirme Şartları

2022 Askerlik tecil ettirme şartları askerlik tecili için sayılmış bulunan durumlar askerlik kanununda sayılmıştır. Uygulamada askerlik tecili için aranan başlıca durumlar askerlik görevini yapamayacak kadar ciddi sağlık engeli ve eğitimim devam etmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Sağlık problemleri nedeniyle,
 • Eğitim Mazereti nedeniyle,
 • Okulunu bitirenlerin, terk edenlerin yada ilişiği kesilenlerin belirli sürelerle erteleme hakları vardır. 
 • Kamu görevinden dolayı erteleme hakkı,
 • Kardeşlerin aynı anda askere alınmaları durumunda, 
 • Sporcuların durumları vs.

2020 Askerlik Tecil Ettirme İstenen Belgeler

 1. Öğrenci iseniz öğrenci kimliği, öğrenci belgesi mezun olmuş iseniz diplomanızın aslı yahut noter onaylı bir örneği
 2. 1 numaralı maddede sayılan evraklarının 4 adet fotokopisi
 3. Nüfus Cüzdanı yahut ehliyetin asılların ve 4 er adet fotokopileri
 4. 6 adet biyometrik fotoğraf (Pek çok şubede fotoğraf çekim işlemi gerçekleştirilmektedir.)

Tecil işlemleri sırasında size verilecek 2 adet formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Sağlık problemleri sebebi ile askerliğini tecil ettirmek isteyen adaylardan aile hekiminden sağlık raporu istenebilmektedir. Bu işlemler sonucunda gerekli şartları taşıyorsanız askerliğinizin kaç yılına kadar tecil edildiğine dair evrak size anında teslim edilecektir. İşlemler şubelerin yoğunluğuna göre 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

 

Kardeşi Askerde Olanlar Askerliğini Tecil Ettirebilir mi?

Bir ailede birden fazla erkek çocuğun askerliğinin aynı zaman dilimine rast gelmesi durumunda ilk askere giden çocuğun askerliği bitene kadar diğer çocuğun askerliği tecil ettirilebilir. Bu durumun tarafların iradesine bırakılmıştır. Askere gidecek bireylerin muvafakat göstermeleri durumunda 2 çocuk aynı zaman diliminde askerliklerini tamamlayabilirler. Hatta ikiz olan kardeşler talep ettikleri takdirde aynı birlikte askerliklerini yapabilir.

Lisanslı Sporcular Tecil İşlemini Nasıl Yaptırır?

 • İstisnai bir diğer durum lisanslı sporcular içindir. Lisanslı sporcuların lisanslarının devam etmesi durumunda 33 yaşının sonuna kadar askerliklerini tecil ettirmeleri mümkündür.
 • Ülkemizi Yurtdışında İlmi Faaliyetlerde Temsil Edenlerin Tecilleri: İstisnai üçüncü bir durumun ise yükseköğrenim mezunu ve ülkemizi yurt içinde ve dışında çeşitli ilmi faaliyetlerde temsil etmekte olan kişilerin askerlikleri 36 yaşına kadar tecil ettirilebilir.

Yurtdışında Oturma ve Çalışma İzni Olanların Askerliğini Nasıl Tecil Ettirecek?

Son istisnai durum ise yurt dışında oturma ve çalışma izni bulunan kişileri ilgilendirmektedir. Bu kişilerin yurt dışında kazanmış oldukları hakları kaybetmemeleri adına getirilmiş olan bu düzenleme bu kişilere 38 yaşında kadar askerliklerini tecil etme imkânı sunmaktadır. 


Sağlık Probleminden Dolayı Askerlik Tecili:

Sağlık problemleri sebebi ile askerliklerini tescil ettirmek isteyenler askeri hastanelerde muayene edildikten sonra kurul kararına göre tescil işlemleri yapılmaktadır.

 • Geçici sağlık sorunları sebebi ile askere gidemeyen kişilerin askerlikleri 1 yıl tecil ettirilir. Bir yılın sonunda tekrar muayene edilen kişinin sağlık sorunu ortadan kalktıysa askere alınır.
 • Ancak sağlık sorunu hala devam eden kişilerin askerlikleri 1 yıl daha ertelenmektedir.
 • Eğer tedavilerin sonucunda iyileşemez raporu verilmişse bu kişilerin askerlikle ilişiği kesilir ve çürük raporu verilir.
 • Sürekli ve askerliğe engel bir sağlık problemi olan adayların ise bir kez muayeneden geçerek sürekli sağlık engeli ile ilgili rapor almaları yeterli olmaktadır.

Aşırı Kilo Nedeniyle Askerlik Erteletme

Aşırı kilo geçici sağlık engelleri olarak değerlendirilmektedir ve tecil süresi 1 yıldır. Bu kişiler her yıl muayeneden geçirilir ve bu durum birkaç dönem devam eder. Eğer kişiler yine kilo verememişse bu durumda askerlikle ilişiklikleri tamamen kesilir.

 

SSS (SIKÇA SORULAN SORULAR)

 

Eğitimleri Devam Eden Öğrencilerin Tecil Süreleri Biterse Ne Olur?

Çeşitli nedenlerden dolayı okulunu uzatmak zorunda kalan ve bu durumda askerlik tecil süreleri biten öğrenciler eğer 29 yaşını aşmamışlarsa tecil işlemleri otomatik olarak gerçekleşmektedir. Ancak bazı durumlarda e-devlet sistemine tecil işlemleri düşmeyen öğrencilerde olmakta. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan öğrenciler, öğrenim gördükleri okuldan alacakları “öğrenci durum belgesini” en yakın askerlik şubesine götürerek tecil işlemlerini yaptırabilirler.