Askerlik İşlemleri Yönünden Bir Sakıncası Yoktur Ne Demek?

Askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur ifadesi kişinin askerlik durumuna dair bilgi vermektedir. Askerlik durum belgesini eskiden askerlik şubeleri adrese gönderirdi. Bu belge sayesinde askerlik celp dönemlerinden hangisinde askere gidileceği öğrenilebilirdi.

Günümüzde artık çoğu işlem e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemlerden biri de askerlik durum sorgulamasıdır. Şubeye gitmek isteyen kişiler bu sayede internet üzerinden askerlikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Askerlik İşlemleri Yönünden Bir Sakıncası Yoktur Ne Anlama Gelir?

Askere gidecek ya da askerlik çağı gelen her vatandaşın e-Devlet sisteminde ya da şubeden alacakları bilgi kağıtlarında bu ifadeyi görmesi mümkündür. Bu ifadeden iki farklı anlam çıkarılabilir.

 • Bunlardan biri askerlik çağına gelen kişinin vazifesini yapması konusunda önünde hiçbir engelin olmadığıdır. Bu durumda kişi muayene olmalı ve hazır halde beklemelidir. Muayenesini olan kişi durum sorgulaması yaptığında yukarıdaki ifade yerine “sınıflandırılmış ya da yoklamaya tabi” şeklinde bir cümle ile karşılaşır.
 • İkinci anlam ise askere gitmesinde sakınca yoktur ifadesinin başında bir tarih olduğunda, bu tarihe dek askerlikle ilgili bir işlem yapmasına gerek olmadığını anlatır. Kişinin belirtilen tarih gelmeden bir şey yapması gerekmez. Yalnızca askerlik şubesine gidip durumu hakkında daha detaylı bilgi alabilir.

İşlem yaptırır, muayene olur ve yoklama yaptırılırsa sınıflandırma sonuçlarının ardından durum belgesindeki bu tabir değişir. Bu kişilerin durum kağıtlarında “yoklamaya tabi ya da sınıflandırılmış yükümlü” şeklinde bir ibare yer alır.

Askerlik Erteleme Nedeni Yoklamaya Tabi Ne Demek?

 • 20 yaşını dolduran ve vatani görevini yerine getirme zamanı gelen her Türk vatandaşı erkeğin, askerlik yapmaya uygun olup olmadığını incelemek amacıyla araştırma yapılır.
 • Bu araştırmaya askerlik yoklaması denir.
 • Yoklama sırasında kişinin sağlık durumu, eğitim durumu ve yaşı gibi bilgilere bakılır ve yoklama bitiminden sonra kişinin askerlik görevini yapması için bir engelinin olup olmadığı tespit edilir.
 • Ön inceleme gibi düşünebileceğimiz yoklama, e-Devlet sistemi üstünden kolaylıkla yapılabilir.

Askerlik durum sorgulaması yapanlar “yoklamaya tabi” ifadesi ile karşılaşabilirler. Bu ifadenin başında genelde bir tarih yer alır. Örneğin “31 Aralık 2021 tarihine kadar yoklama tabi” şeklinde bir ifade bulunur. Eğer öğrenciyseniz ve okulunuz 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecekse 2021 yılı bitmeden şubeye gidip yoklama yaptırmanız gerekir. Eğer tecil hakkınız bulunuyorsa bu süre içinde askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Size En Yakın Askerlik Şubesine Başvurun Ne Demek?

Bazen hiçbir şey yapmasanız bile bir süre sonra e-Devlet sisteminden tekrar durumunuzu kontrol ettirdiğinizde “Size en yakın askerlik şubesine başvurun” uyarısını alabilirsiniz.

 • Bu durumda size en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekir.
 • Şubeye gittiğinizde aynı devlet dairelerinde olduğu gibi sıra numarası almanız gerekir.
 • Bankada sıra bekler gibi numaranızın gelmesini bekleyin.
 • Daha sonra müracaat odasına gidin ve vezneye tecil işlemi için geldiğinizi söyleyin.
 • Öğrenci belgenizi yanınızda götürmenize gerek yoktur, zaten veznedeki kişi e-Devlet üzerinden bilgilerinize ulaşabilir ve öğrenci belgenizin bir çıktısını alabilir. Tecil ettirmek istediğinizi söyledikten sonra veznedeki görevlinin verdiği belgenin üzerine adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonra imza atın.

Belgeyi imzaladıktan ve gereken yerlere yazılması istenen şeyleri yazdıktan sonra aynı odada ya da yan odada bulunan asteğmene o kağıtları imzalatın. Son olarak size, imzalanan kağıtlardan bir tanesi verilecektir.

Hangi Askerlik Şubesine Gitmem Gereklidir?

Gideceğiniz şubenin, nüfusa kayıtlı olduğunuz ilçedeki askerlik şubesi olması gerekmez. Örneğin başka bir şehirde öğrencisiniz ve e-Devlet sorgulamasında “yoklamaya tabi ibaresi ile karşılaştınız. Bu durumda nüfusa kayıtlı olduğunuz yerdeki şubeye gitmek yerine, yakınınızda bulunan bir şubeye gidip işlemlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz. Ancak şubeye giderken öğrenciliğinizin aktif olmasına dikkat edin. Eğer öğrenciliğiniz pasif ise bu durumda askerliğinizi tecil ettiremezsiniz ve en yakın celp döneminde askere çağrılırsınız.

Sonuç olarak askerlik işlemleri için bir sakıncası yoktur ibaresi ile anlatılmak istenen, yoklama yaşının geldiği ve askerlik işlemlerini yaptırmak için bir engelin olmadığıdır. E-Devlet sorgulamalarında bu ibareyle karşılaşanlar kendilerine en yakın şubeye giderek durum belgesi alabilirler.