Kurban Bayramında Bankalar Açık mı? Kaça Kadar Açık?

2020 Kurban Bayramında ve Arefe gününde bankalar açık olacak mı? Bu yıl Kurban Bayramı 9 gün tatil olacak mı? Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bu sene Kurban Bayramının birinci günü Cuma gününe denk geliyor. 4. günü ise Pazartesi gününe. Ayrıca Arefe günü Perşembe gününe denk geliyor. Bu durumda Kurban Bayramında ve Arefe gününde Bankalar çalışıyor mu?

KURBAN BAYRAMINDA BANKALAR AÇIK MI?

Bayram günleri resmi tatil olduğu için Bankalar tatildir. Ancak 9 gün tatil olup olmayacağına dair henüz bir resmi açıklama yok. 9 gün tatil olması durumunda 5 Ağustos - 6 Ağustos - 7 Ağustos - 8 Ağustos günleri hafta içine denk geldiği için Bankalar açık olacaktır. Ancak henüz 9 gün tatil olup olmayacağı, ayrıca sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceği bilinmiyor. 

  • 30 Temmuz 2020 Perşembe : Arefe günü
  • 31 Temmuz 2020 Cuma :  Bayramın 1. günü 
  • 02 Ağustos 2020 Cumartesi : Bayramın 2. günü 
  • 03 Ağustos 2020 Pazar : Bayramın 3. günü 
  • 04 Ağustos 2020 Pazartesi : Bayramın 4. günü 
  • 05 Ağustos 2020 Salı : İş başı 

Arife Günleri Bankalar Açık Mı?

Ramazan ve Kurban Bayramı gibi dini bayramların arife (arefe) günleri resmi tatil ilan edilmektedir. Ancak bazı banka şubeleri arife günlerinde yarım gün çalışmaktadır. ATM’lerden, telefon bankacılığından ya da internet bankacılığından yapılamayacak işlemlerde arife günleri açık olan banka şubeleri sıkça aratılmaktadır.

Bayram heyecanı yaşayan pek çok kişi tatil gelmeden resmi işlemlerini yapabilmek için hangi kurumların arife günü çalıştığını aratıyor. 

Bayram Arifesinde Banka Şubeleri Açık Olacak Mı?

Kurban Bayramı’nın son günü 4 Ağustos Pazartesi günüdür.  Arefe günü ise Perşembe gününe denk geliyor. Arefe gününde Bankalar resmi olarak tatil olmamakla birlikte bir çok banka yarım gün çalışacaktır.

Bankaların yanı sıra noter, PTT şubeleri ve nöbetçi eczaneler için de aynı durum geçerlidir. 

Sonuç olarak bayram arifelerinde banka şubeleri tam gün değil yarım gün çalışmaktadır. Ancak arife günü Cumartesi ve Pazar gibi hafta sonu günleri olursa, diğer resmi kurumlar gibi banka şubeleri de açılmamaktadır.

 

30 Ağustos 2020 Pazar Günü Zafer Bayramında Bankalar Açık mı?

2020 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı Pazar gününe denk geliyor. Bankacılık işlemlerinin bugün nasıl yapılacağı ve bankaların açık olup olmayacağına dair haberimizin detayları aşağıda yer almaktadır. 

Bankacılık işlemleri BORSA İSTANBUL ile bağlantılı bir şekilde yürümektedir. BORSA'nın kapalı olduğu bütün günlerde bankacılık işlemleri de kapalıdır. Normal şartlarda Cumartesi ve Pazar günleri (hafta sonları) ve diğer resmi tatillerde Borsa İstanbul kapalıdır. 

29 Ekim 2020 Perşembe Cumhuriyet Bayramında Bankalar Açık Alacak mı?

2020 Cumhuriyet Bayramı Perşembe gününe denk gelmiş olsa da maalesef bugün de resmi tatil olduğu için bu kurumlar kapalı olacaktır.