Arabada Sigara İçme Cezası 2022

Sigara tiryakileri, özellikle uzun yola çıktılarında veya trafik sıkışıklığı olduğunda yolun stresini atmak için bir sigara yakmak isterler. Hem covid pandemisi hem de kapalı alanlarda sigara içmenin yasak oluşundan dolayı cezai işlem uygulanabilir. Bu nedenle araçta sigara içmeden önce daha temkinli olmalısınız. Hemen alt kısımda arabada sigara içmenin cezası 2022 yılı için ne kadar olduğu bilgisi paylaşılmıştır.

Araçta Sigara İçmenin Cezası Hangi Kanun Maddesinde Yazılıdır?

Kabahatler Kanununun "Tütün mamullerinin tüketilmesi" başlıklı 39. maddesinde yazılıdır. Cezanın dayanağı bu madde olmakla birlikte ceza miktarı Gelir İdaresi tarafından her yıl ayrı ayrı ilan edilmektedir.

Araçta Sigara İçen Yolculara da Ceza Kesilir mi?

Evet Kabahatler Kanununun 39. maddesi kapsamında sadece şoförlere değil, araçta bulunan yolculara da ceza kesilmektedir. Bu durumda:

Arabada sigara içme cezası:

173 TL'dir.

Araçlarda Sigara İçmek Yasak mı?

Evet yasaktır. Söz konusu bu yasağın sebebi kapalı olan olmasıdır. Dolayısı ile sadece şoföre değil, yolculara da yasaktır. 

Şahsi Araçlarda Sigara İçmek Yasak mıdır?

Evet. Söz konusu bu yasak araçları kamusal yada şahsi olarak ayrım yapmamaktadır. Kendi özel aracınızda iken de asla içmeyiniz. Radar kameralarından tespiti halinde de ceza kesilebilir. Her durumda arabada sigara içme cezası ile başbaşa kalabilirsiniz.

Bu Yasak Park Halindeki Araçlarda da Geçerli midir?

Elbette. Buradaki esas mesele kapalı alanda tütün maddelerinin içilmesidir. 

Tren, Metro ve Gemilerde Sigara ve Tütün İçmek Yasak mıdır?

Evet yasaktır. Aynı kanun maddesi bütün araç türlerinde yasaklamıştır. 

Güvenlik Kameraları ve Radar Kameralarının Sayısı Daha da Artmalıdır

Şuan ki uygulamada araçlarında sigara içenler direk trafik polisi denetimlerinin yanında radar kameraları ve güvenlik kameralarından da yararlanılmaktadır.

Araçta Sigara İçme Yasağına Kesilen Ceza İçin Nereye İtiraz Edeceğim?

Bu konuda yetkili kılınan mahkemeler Sulh Hukuk Mahkemeleridir. İkametinizin kayıtlı olduğu yerdeki mahkeme birimlerine şikayet ediniz. Ancak gerçekten bu fiil işlediyseniz boş yere zaman ve para harcamayınız. 

Sadece bir yanlış anlaşılmadan dolayı ceza kesildiğini düşünüyorsanız itiraz ediniz.