Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır? En İyi Süt Sağma Makineleri İnceleme Yazısı

Bebek sahibi olduktan sonra çalışma hayatınızdan çeşitli sebeplerle kopamayabilirsiniz. Bir çoklarımız maalesef bu sebepten dolayı bebeklerini emzirmeyi çok erken dönemde terk edebilir. 

Ancak bakanlığımız bebeklerin 2 yıl boyunca düzenli bir şekilde emzirilmesi konusunda çok hassas davranmaktadır. Özellikle ilk 6 ay içinde anne sütü haricinde başka bir besinin verilmesini dahi tavsiye etmiyor. Anne sütü üzerine Bakanlığımızın hassas davranmasının sağlık açısından elbette bir çok sebepleri vardır. 

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Sütünüzü sağmak için elinizi kullanabileceğiniz gibi bu amaçla üretilmiş süt sağma makinelerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca elinizle kullanabileceğiniz manuel pompa makineleri de mevcuttur. Ancak bu şekildeki makineleri bulmakta zorlanacağınızı ifade etmek isteriz. 

Elinizle sağmanın biraz zor olduğunu baştan ifade edelim. Ayrıca sizler için biraz zahmetli ve zaman kaybedici de olabilir. Tercih sizin elbette. Ancak bizlerin sizlere önerisi bu amaçla üretilmiş bir süt sağım makinesini kullanabilirsiniz. 

Marka ve kalite bence pek farketmez. Nihayetinde geçici bir süre için bu makineyi edineceksiniz. Ancak yinede bu makineler hakkında kaleme aldığımız makalemizi incelemenizde yarar vardır.  

Anne Sütü Sağma Makinesi

Bebek için en değerli besin olan anne sütü, çalışma şartları ya da bebekten sık sık ayrılmayı gerektirecek durumlarda sağılarak bebeğe verilebilir.

Bunun için geliştirilen cihazlar; süt pompaları, süt sağma makineleri veya göğüs pompalarıdır. Anne sütünü sağanlar, bu cihazlar sayesinde bebeklerini sağlıklı bir şekilde besleyebilirler.

Manuel ve elektrikli olmak üzere iki tip anne sütü sağma makinesi vardır. Elektrikli süt sağma makineleri pil ile de çalışabildiklerinden oldukça pratiktirler. Bebeğin emme gücü, süt üretim miktarı ve yaşam şekline göre manuel ya da elektrikli süt pompalarından hangisinin kullanılacağına karar verilebilir.

Elektrikli Süt Sağma Makinesi Mi, Manuel Süt Sağma Makinesi Mi?

Süt sağma makinesi almaya karar verdiyseniz öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Süt sağma makinesini alma nedenlerinizi düşünün. Düşük doğum ağırlığı ile doğan bebeklerde emme gücü düşük olduğu için bebeği beslemek için sütün sağılması gerekebilir. Ya da çalışan bir anneyseniz devamlı bebeğinizin yanında olamayabilirsiniz. Bu durumda sütü sağıp bekletmek en doğru çözümdür. Sebep her ne olursa olsun manuel ya da elektrikli süt sağma makinesi alırken iki seçeneğin de artılarını ve eksilerini iyi değerlendirmeniz gerekir.

Manuel süt sağma makineleri elle çalışırlar. Bir göğsü sağdıktan sonra diğerine geçilir. Elektrikli süt sağma makinelerine oranla daha ekonomiktirler ve daha az yer kaplarlar. Manuel süt pompası kullananların her iki göğsündeki sütü tam olarak sağabilmeleri yaklaşık bir saat sürer. Buna karşın küçük olmaları sebebiyle çantaya rahatça girebilirler ve kolayca taşınabilirler.

Elektrikli süt pompaları ise hem elektrikle hem de pil ile çalıştıkları için oldukça pratiktirler. Eğer bir hafta içinde 3 veya daha çok sağım yapıyorsanız, elektrikli süt pompası almanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Elektrikli süt sağma makineleri tekli ya da ikili sağım yapabilirler. Bu bakımdan zamandan büyük oranda tasarruf edilmesini sağlarlar. Manuel süt pompalarına göre elektrikli süt pompalarından verim alma oranı çok daha yüksektir. Göğüslerdeki süt tam olarak boşaltılabildiği için yeniden süt üretimi daha hızlı ve daha çok olacaktır.

Anne Sütü Sağma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne sütü sağma makinesi alırken kullanım kolaylığının yanında pek çok faktöre dikkat edilmelidir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Pompa göğüs bölgesine uygun olmalıdır: Süt sağma makinesinin pompa kısmı göğüs bölgesine tam olarak oturmalıdır. Pompanın plastik kenarları memeyi acıtmamalı, sıkmamalı ya da rahatsız etmemelidir. Süt sağarken rahat olmak sütün daha verimli sağılmasını sağlar. Ayrıca meme ucu pompaya sürterken ağrı oluşmaz. Pompanın memeye tam oturmaması halinde meme ucu kanayabilir ve enfeksiyon kapabilir. Piyasada satılan göğüs pompalarının çoğunda değişik ölçülerde göğüs aparatları bulunur. Bu aparatlardan meme yapısına en uygun olanı seçilmeli ve sağım işlemi bu şekilde yapılmalıdır.
  • Sağım aşamaları olmalıdır: Anne sütü sağma makinelerinin çoğunda sağım aşamaları bulunur. Tercih yaparken en az iki aşamalı olan pompalara bakılmalıdır. Bazı markalarda 9 aşamaya kadar sağım seçenekleri bulunmaktadır. Her aşamada emiş gücü değişmektedir, anneler kendilerine en uygun vakumlama modunu bularak kullanabilirler.
  • Ses: Elektrikli süt sağma makinelerinin bazıları oldukça ses çıkarabilirler. Bu nedenle işteyken ya da bebek uyurken süt sağmak oldukça zor olabilir. Vibrasyonu olmayan ve sessiz çalışan makineler almak, süt sağarken daha rahat ve stresten uzak olmanızı sağlar.
  • Çalışma stili: Elektrikli pompaların bazıları manuel kit fonksiyonu ile elle çalıştırılabilir hale getirilebilir. Aynı şekilde manuel süt pompalarına kombi kiti takarak elektrikle çalışmaları sağlanabilir. Bu kitler sayesinde hangi ortamda olursanız olun aynı cihazı elektrikli ya da manuel olarak kullanabilirsiniz.
  • Elektrikli süt sağma pompaları masaüstü bilgisayarlarla, dizüstü bilgisayarlarla, powerbank ile ya da araçlardaki çakmak girişi ile şarj olabilirler. USB girişi ile pek çok cihaza bağlanabilir ve kullanılabilirler.
  • Dijital ekran: Elektrikli süt sağma makinelerinde bulunan LED ve LCD göstergeleri oldukça kolay bir kullanım sağlar. Göstergeler sayesinde çekim gücü ve mod ayarlanabilir, ayar kaydedilerek bir sonraki sağımda aynı modda sağım yapılabilir. Manuel pompalarda gösterge olmadığı için ne sıklıkta ve ne kuvvette sağım yapacağınıza o an karar verebilirsiniz.
  • Malzeme: Pompanın süte değen plastik kısımlarında BPA ve BPS gibi malzemelerin kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Süt Sağma Pompası En İyisi Hangisi?

Lansinoh, Mamajoo, Ameda Lactaline, Kraft Pure, Philips Avent, Wee Baby, Weewell, Bebedor ve Milkway I-Pump, piyasada en çok satın alınan süt sağma makineleridir.

Şimdi bu makinelerin bazılarını tek tek inceleyelim;

Lansinoh süt sağma makinesi

Tekli ve çiftli süt sağım yapmak için iki farklı model seçeneği sunan Lansinoh’un ikili pompa özelliği daha kullanışlıdır. Çünkü ikili pompada hem tekli hem de çiftli olarak sağım yapılabilir. Oldukça hafif olan makinede 3 sağma modu ve 8 vakumlama düzeyi bulunmaktadır. Gösterge ekranından modu ve vakum ayarı yapılabilir. En iyi süt sağma makinesi markaları arasında ilk sırada yer alan Lansinoh’un en önemli özelliği diğer pompalara oranla oldukça sessiz çalışması ve çok ekonomik olmasıdır. Farklı boylardaki göğüs aparatı ile sütün daha kolay ve rahat sağılmasını sağlar. Lansinoh süt sağma makinesi fiyatları ortalama 400 TL - 500 TL civarındadır.

Mamajoo süt sağma makinesi

150 gram ağırlığındaki makine oldukça hafiftir, bu nedenle her yere rahatça götürülebilir. Sessiz çalıştığı için kullanımı oldukça kolaydır. 5 adet masaj modu ve 10 adet çekim gücü olmak üzere toplamda 15 farklı sağım seçeneği sunar. Tek bir tuşla dilediğiniz hızda ve güçte sağım yapabilirsiniz. LED ekranı ile tüm ayarlar görüntülenebilir. Sağım kabı biberona dönüşebildiği için sütü başka bir yere aktarmak gerekmez. Böylece süt, bakteri gibi zararlı mikroorganizmalarla temas etmeden direk bebeğin beslenmesi için hazır hale getirilebilir. Ayrıca sağım kabı buzdolabına konarak da saklanabilir. Mamajoo süt sağma makinesi fiyatları ortalama 300 TL civarındadır.

Ameda Lactaline süt sağma makinesi

Ameda süt sağma makinesi çift pompalıdır, tek seferde iki göğüsten de süt sağılabilir. Vibrasyonsuz çalıştığı için oldukça sessiz bir kullanım sağlar. Manuel kiti ile el pompasına dönüştürülebilir. Böylece makinenin şarjı bittiğinde ya da elektrik olmadığında elle sağım yapılabilir. Ameda süt sağma makinesi fiyatları ortalama 1200 TL civarındadır. 

Weewell süt sağma makinesi

Küçük boyutu ile hem evde hem de dışarda kolayca kullanılabilen Weewell süt sağma makinelerinde 9 farklı sağım modu bulunur. İki boydaki göğüs aparatının yanı sıra tekli ve çiftli sağım yapılabilme özelliği olan makinenin süt sağma kabı aynı zamanda süt saklama kabı olarak da kullanılabilir. Weewell süt sağma makinesi fiyatları ortalama 200-400TL civarındadır. 

Süt sağma makineleri internetten satın alınabileceği gibi Civil süt sağma makinesi gibi bebek ve çocuk ürünlerinin satışa sunulduğu mağazalardan da alınabilir. Süt pompası fiyatları ekstra özellikler olmadığı sürece yaklaşık olarak birbirine yakın fiyatlardadır. Anne süt sağma makinesi kiralama yoluyla da kullanılabilir. Süt miktarı yeterli olan ama geçici sebeplerle emziremeyen anneler kiralama yoluyla bu makineleri kullanabilirler.