Ankara İlçeleri Neler? Listesi, Nüfusu, Haritası ve Yüzölçümü

Ankara’da 25 ilçe bulunmaktadır. Bunlar;

ANKARA İLÇELERİ LİSTESİ

 • 1- Akyurt,
 • 2- Altındağ,
 • 3- Ayaş,
 • 4- Bala,
 • 5- Beypazarı,
 • 6- Çamlıdere,
 • 7- Çankaya,
 • 8- Çubuk,
 • 9- Elmadağ,
 • 10- Etimesgut,
 • 11- Evren,
 • 12- Gölbaşı,
 • 13- Güdül,
 • 14- Haymana,
 • 15- Kalecik,
 • 16- Kazan,
 • 17- Keçiören,
 • 18- Kızılcahamam,
 • 19- Mamak,
 • 20- Nallıhan,
 • 21- Polatlı,
 • 22- Pursaklar,
 • 23- Sincan,
 • 24- Şereflikoçhisar
 • 25- Yenimahalle

Akyurt:

Merkeze uzaklığı 33 km’dir. 1990 yılında ilçe olmuştur, nüfusu 34,588 kişidir. Bölgede Paleolitik dönemden kalma yapılar bulunur. Esenboğa Havalimanı’na yakın olduğu için her yıl göç alır.
Akyurt İlçesinin 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı AK Partiden seçilmiştir.

Altındağ:

1953’te ilçe olan Altındağ’da 370 bin 24 kişi yaşamaktadır. Ankara’nın metropollerinden biri olan Altındağ’da Cenabi Ahmet Paşa Camii ve Hacı Bayram-ı Veli Camii gibi dini yapıların yanı sıra Ankara Devlet Resmi ve Heykel Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Etnografya Müzesi gibi önemli yapılar da bulunmaktadır. Ayrıca Zafer Anıtı, Ankara Kalesi, Roma Hamamı, Suluhan Çarşısı, Augustus Tapınağı, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi ve Mehmet Akif Ersoy Müze Evi gibi çok sayıda turistin ilgisini çeken yerler Altındağ’da yer alır.
Altındağ Belediyesinin 31 Mart seçimlerinde Beldeiye Başkanlığını AK Partili Aday kazanmıştır.

Ayaş:

Ankara’nın sebze ve meyve üretim merkezi olarak kabul edilen Ayaş’ta çok sayıda tarihi eser ve şifalı kaplıca bulunmaktadır. Oldukça sakin bir ilçe olan Ayaş’ta 15,540 kişi yaşamaktadır. Her yıl düzenlenen Dut Festivali ve Domates Festivali için semte pek çok kişi gelmektedir. Karakaya Kaplıcası, Kumludoruk Tepesi ve Asartepe Barajı, Ayaş’ın en çok ziyaret edilen yerleridir.
Ayaş İlçesinin Belediye Başkanlığını son seçimlerde AK Partili aday kazanmıştır. Yüzde 52 oranında AK Partili aday alırken, ikinci sıradaki parti CHP adayı ise yüzde 46 oranında oy almıştır.

Bala:

33 bin 644 kişinin yaşadığı Bala’da, 1921’den beri her yaz Haziran ayının son 10 gününde Hasat Festivali düzenlenmektedir. Beynam Ormanları ve Kesikköprü Barajı, ilçenin önemli yerlerindendir.
Son seçimlerde Yüzde 61 oy oranı ile AK Partili aday seçimi kazanmıştır. İkinci aday İYİ Partinin adayı ise yüzde 35 oy oranı almıştır.

Beypazarı:

48 bin 274 kişinin yaşadığı Bala, Frigler, Hititler, Romalılar ve Bizanslılar gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi, Türk Hamam Müzesi, Hıdırlık Tepesi, Suluhan Kervansarayı, Boğazkesen Kümbeti, Kirmir Çayı ve Gönen Vadisi, ilçenin en çok ziyaret edilen yerleridir.
Son seçimlerde Beypazarı İlçesinin Belediye Başkanlığını Yüzde 48.31 gibi bir oy oranı ile AK Partili aday Tuncer KAPLAN kazanmıştır. İkinci sıradaki aday ise yüzde 47.95 oy oranı ile İYİ Partinin adayıdır. f

Çamlıdere:

1953’te ilçe statüsü kazanan Çamlıdere’nin nüfusu15,148’dir. Pek çok doğal güzelliğin yer aldığı bölgede Aluçdağı Milli Parkı, Tarım Müzesi ve Çamlıdere Kültür Evi gibi doğal ve kültürel yerler bulunmaktadır.
Çamlıdere'nin Belediye Başkanı ise son seçimlerde yüzde 73 gibi yüksek bir oy oranı ile AK Partinin adayı olmuştur.

Çankaya:

1936’da ilçe olan Çankaya, Ankara’nın en kalabalık ilçesidir. 920 bin 890 kişinin yaşadığı Çankaya, Türkiye’nin üst yönetim idare binalarının bulunduğu bir yerdir. Bugünkü ismiyle Anıttepe olarak bilinen bir yer üzerine kurulan Çankaya’da Anıtkabir, Atatürk Müzesi, Atakule, TBMM, Pembe Köşk ve ODTÜ Arkeoloji Müzesi gibi önemli yapılar bulunmaktadır. Ayrıca Oyuncak Müzesi, Botanik Müzesi ve Kuğulu Park gibi yerler de buradadır. ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi gibi ülkemizin sayılı üniversiteleri de Çankaya’da yer almaktadır.
Çankaya İlçesinin Belediye Başkanı yüzde 73 gibi bir oy oranı ile CHP nin adayı olmuştur.

Çubuk:

1902’de ilçe olan Çubuk’ta 89 bin 46 kişi yaşamaktadır. Merkeze 35 km uzaklıkta olan Çubuk, Esenboğa Havalimanı’na oldukça yakındır. Karagöl ve Çubuk Barajı, ilçedeki gezilebilecek yerlerdir. İlçede 2005’ten beri Çubuk Turşu ve Kültür Festivali düzenlenmektedir.
Çubuk İlçesinin Belediye Başkanı AK Partinin adayıdır.

Elmadağ:

1960 yılında ilçe olan Elmadağ’ın nüfusu 45,349 kişidir. Merkeze 42 km uzaklıkta olan ilçenin tarihi Friglere kadar uzanmaktadır. Elmadağ Kayak Merkezi kışın çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.
Elmadağ İlçesinin 31 Mart Seçimlerinde Belediye Başkanlığını kazanan partisi CHP den olmuştur.

Etimesgut:

Ankara’nın metropollerinden sayılan Etimesgut’ta 570 bin 727 kişi yaşamaktadır. İlçenin tarihi çok eskidir. İpek Yolu üzerinde yer alan Etimesgut, 1990’da ilçe oldu. Hava Kuvvetleri Müzesi ve Göksu Parkı bölgenin en bilinen yerleridir.
Etimesgut İlçesinin Belediye Başkanı son seçimlerde MHP nin adayı olmuştur.

Evren:

Ankara’nın en az nüfusuna sahip ilçesi olan Evren’de 3 bin 606 kişi yaşamaktadır. 1990’da ilçe olan Evren ilçesinin adı 1983’e kadar Çıkınağıl’dı.
31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı yüzde 63.88 oy alarak başkan seçilmiştir.

Gölbaşı:

134,378 nüfuslu Gölbaşı, 1983’te ilçe oldu. Merkeze 20 km uzaklığında olan ilçe, Göller Bölgesi’nde bulunmaktadır. Mogan ve Eymir Gölü’nün çevrelediği Gölbaşı’ndaki Tulumtaş Mağarası, Mogan Park ve Atatürk Sahil Parkı görülebilecek yerlerdir.
Gölbaşı İlçesinin son seçimlerinde ki belediye Başkanı yüzde 54 gibi oy oranı ile MHP'nin adayı olurken, ikinci sırayı ise İYİ Partili aday oy almıştır.

Güdül:

10,074 kişinin yaşadığı Güdül, Ankara’nın en sakin ilçelerinden biridir. Merkeze 90 km uzaklığındaki Güdül, 1957’de ilçe oldu. Bölgede çok sayıda mağara bulunmaktadır. Kirmir Vadisi ve Sorgun Yaylası görülebilecek doğal güzelliklerdir.
Güdül İlçesinin son seçimler olan 31 Martta seçilen Belediye Başkanı yüzde 66.40 gibi oy oranı ile AK Partiden seçilmiştir.

Haymana:

45,931 kişinin bulunduğu Haymana’nın merkeze uzaklığı 73 km’dir. Kaplıcaları ile ünlü olan Haymana’daki Gavur Kalesi, her yıl çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.
Haymana İlçesinin Belediye Başkanı 31 Mart Seçimlerinde AK Partiden seçilmiştir. Yüzde 43 oy oranı ile.

Kalecik:

Merkeze 71 km uzaklıkta olan Kalecik’in nüfusu 13,450 kişidir. Milattan Önce 4000 yılına kadar uzanan bir tarihi vardır. Hasbey Saray, Tabakhane Camisi, Develioğlu Köprüsü ve Kalecik Kalesi, ilçenin önemli tarihi eserleridir.
Kalecik Belediye Başkanı AK Partinin adayıdır 31 Mart Yerel seçimlerinde.

Kahramankazan:

53,522 kişinin yaşadığı Kahramankazan’ın 2016 yılına kadar Kazan olarak biliniyordu. Merkeze 47 km uzaklıktaki ilçede çok sayıda tarihi ve kültürel eserler vardır. Mürted Ovası ve Murtaza Abad, ilçenin eski isimleridir.
31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 53 gibi oy oranı ile Belediye Başkanlığını AK Partili aday göğüslerken ikinci sıradaki aday ise İYİ Partinin adayı olmuştur.

Keçiören:

909,787 kişinin yaşadığı Keçiören, Ankara’nın en kalabalık ikinci ilçesidir. 1983’te ilçe olan Keçiören’de Türkiye’nin en büyük şehir içi teleferiği bulunmaktadır. Keçiören Şelalesi, Estergon Kalesi ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi önemli yerler Keçiören’de yer alır.
Keçiören İlçesinin Belediye Başkanı AK Partiden seçilmiştir son yerel seçimlerde.

Kızılcahamam:

32,647 kişinin yaşadığı Kızılcahamam, merkeze 80 km uzaklıktadır. Seyhamamı ve Soğuksu Milli Parkı, ilçenin önemli yerleridir.
Son seçimlerde Kızılcahamam Belediye Başkanı yüzde 60 gibi oy oranı ile AK Partiden seçilmiştir.

Mamak:

647,252 nüfusuyla Ankara’nın en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Mamak, 1983’te ilçe oldu. Askeri Cezaevi ile ismi bütünleşen ilçe, bir metropol olarak kabul edilmektedir. Şehre uzaklığı 12 km’dir.
Mamak İlçesinin Belediye Başkanı 31 Mart seçimlerinde AK Partiden seçilmiştir.

Nallıhan:

28 bin 91 kişinin yaşadığı Nallıhan; Hititleri Persler, Frigler ve Romalılar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sarıyar Barajı, Nallıhan Kuş Cenneti, Anıt Ağaç, Ilıca Şelalesi ve Nasuh Paşa Hanı ilçenin ziyaret edilebilecek yerleridir.
31 Mart Yerel seçimlerinde İlçenin Belediye Başkanlığını AK Partili aday yüzde 53 oranında oy alarak kazanmıştır. İkinci sıradaki parti ise yüzde 44 gibi oy oranı ile İYİ Partiden.

Polatlı:

122,287 nüfuslu Polatlı 1926’da ilçe oldu. Gordion Müzesi, Alagöz Karargah Müzesi, Malıköy Tren Garı Müzesi, Dua Tepe ve Polatlı Konakları ilçedeki turistik yerlerdir.
31 Mart yerel seçimlerinde Polatlı İlçesinin Belediye Başkanlığını yüzde 56 gibi oy oranı ile MHP'li aday kazanmıştır. İkinci sıradaki aday ise CHP nin adayıdır.

Pursaklar:

143,055 kişinin yaşadığı Pursaklar, 1987’de belde, 2008’de ise ilçe oldu. Merkeze 14 km mesafede bulunan ilçe Esenboğa Havalimanı’na oldukça yakındır.
31 Mart Yerel seçimlerinde AK Partinin adayı seçimi kazanmıştır.

Sincan:

1983’te ilçe olan Sincan’ın nüfusu 518 bin 893’tür. Merkeze uzaklığı 20 km olan Sincan tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuştur.
31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanlığını AK Partinin adayı kazanmıştır.

Şereflikoçhisar:

1891’de ilçe olan Şereflikoçhisar’ın nüfusu 34,202 kişidir. Merkeze uzaklığı 150 km olan ilçenin eski ismi Koçhisar idi. Kent Müzesi, Tuz Gölü Müzesi ve Sultan Alaaddin Camii ilçenin turistik yerleridir.
Son seçimlerde AK Partinin adayı yüzde 57 oy alarak Belediye Başkanı seçilmiştir.

Yenimahalle:

663,580 kişinin yaşadığı Keçiören, Ankara’nın en kalabalık üçüncü ilçesidir. 1957’de ilçe olan Yenimahalle, Ankara’nın metropol ilçeleri arasında kabul edilir. Memur ve işçi sınıfı çok yoğundur. Ankara’nın en büyük mezarlığı olan Karşıyaka Mezarlığı burada bulunmaktadır. Ankamall ve Ostim’in yanı sıra ODTÜ Arkeoloji Müzesi ve Akköprü Yenimahalle’de yer alır.
Yenimahalle İlçesinin Belediye Başkanı son seçimler olan 31 Mart'da CHP'den olmuştur.

ANKARA İLÇELERİ NÜFUSU

 • Çankaya Nüfusu : Genel nüfusu 920.890'dır. Erkek Nüfusu 442.513 iken, kadın nüfusu ise 478.377'dir . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 16,73'dir.
 • Keçiören : Genel nüfus 909.787, erkek 446.190, kadın 463.597, genel nüfusa oranı % 16,53
 • Yenimahalle : Genel nüfusu 663.580. Erkek Nüfus 323.562 340.018. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 12,06
 • Mamak : Genel nüfusu 647.252 . Erkek Nüfus 323.710 323.542. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 11,76
 • Etimesgut: Genel nüfusu 570.727. Erkek Nüfus 285.797 284.930 . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 10,37
 • Sincan: Genel nüfusu 518.893. Erkek Nüfus 264.482 254.411. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 9,43
 • Altındağ: Genel nüfusu 370.024. Erkek Nüfus 186.440 183.584. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 6,72
 • Pursaklar : Genel nüfusu 143.055. Erkek Nüfus 71.571 kadın nüfusu ise 71.484. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 2,60
 • Gölbaşı : Toplam nüfusu 134.378. Erkek Nüfus 67.726 kadın nüfusu ise 66.652 . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 2,44
 • Polatlı: Toplam nüfusu 122.287. Erkek Nüfus 61.597 kadın nüfusu ise 60.690 . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 2,22
 • Çubuk : Toplam nüfusu 89.046. Erkek Nüfus 44.498 kadın nüfusu ise 44.548 . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 1,62
 • Kahramankazan : Toplam nüfusu 53.522. Erkek Nüfus 27.319 kadın nüfusu ise 26.203. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,97
 • Beypazarı : Toplam nüfusu 48.274 24.062. Erkek Nüfus kadın nüfusu ise 24.212. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,88
 • Haymana : Toplam nüfusu 45.931 23.866. Erkek Nüfus kadın nüfusu ise 22.065 . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,83
 • Elmadağ : Toplam nüfusu 45.349. Erkek Nüfus 23.062 kadın nüfusu ise 22.287. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,82
 • Akyurt : Toplam nüfusu 34.588. Erkek Nüfus 17.555 kadın nüfusu ise 17.033. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,63
 • Şereflikoçhisar : Toplam nüfusu 34.202 erkek nüfusu 17.353 kadın nüfusu ise 16.849. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,62
 • Bala: Toplam nüfusu 33.644. Erkek Nüfus 17.446 kadın nüfusu ise 16.198 . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,61
 • Kızılcahamam : Toplam nüfusu 32.647. Erkek Nüfus 16.531 kadın nüfusu ise 16.116. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,59
 • Nallıhan: Toplam nüfusu 28.091. Erkek Nüfus 13.888 , kadın nüfusu ise 14.203. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,51
 • Ayaş : Toplam nüfusu 15.540 Erkek Nüfus, kadın nüfusu ise 8.101 7.439 % . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise 0,28
 • Çamlıdere : Toplam nüfusu 15.148 Erkek Nüfus 7.920 kadın nüfusu ise 7.228. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,28
 • Kalecik : Toplam nüfusu 13.450 Erkek Nüfus, kadın nüfusu ise 6.956 6.494. İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,24
 • Güdül: Toplam nüfusu 10.074. 4.979 Erkek Nüfus , , kadın nüfusu ise 5.095. . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,18
 • Evren: Toplam nüfusu 3.606, 1.776 Erkek Nüfus , kadın nüfusu ise 1.830 . . İlçenin nüfusunun İlin geneline oranı ise % 0,07

 

ANKARA'NIN HARİTASI

ANKARA'NIN YÜZÖLÇÜMÜ

Ankara'nın genel yüzölçümü 2.516 km²dir.  İlçeleri ise sırasıyla: 

 • AKYURT  yüzölçümü  258 km²
 • ALTINDAĞ  yüzölçümü  196 km²
 • AYAŞ  yüzölçümü  1.158 km²
 • BALA  yüzölçümü  2.530 km²
 • BEYPAZARI yüzölçümü   1.868 km²
 • ÇAMLIDERE yüzölçümü   625 km²
 • ÇANKAYA yüzölçümü  203 km²
 • ÇUBUK  yüzölçümü  1.341 km²
 • ELMADAĞ yüzölçümü  572 km²
 • ETİMESGUT yüzölçümü   28 km²
 • EVREN  yüzölçümü  218 km²
 • GÖLBAŞI yüzölçümü  1.300 km²
 • GÜDÜL yüzölçümü  419 km²
 • HAYMANA  yüzölçümü  2.802 km²
 • KAZAN yüzölçümü  562 km²
 • KALECİK yüzölçümü  1.258 km²
 • KEÇİÖREN  yüzölçümü  173 km²
 • KIZILCAHAMAM yüzölçümü   1.712 km²
 • MAMAK yüzölçümü  308 km²
 • NALLIHAN yüzölçümü   1.978 km²
 • POLATLI yüzölçümü  3.235 km²
 • PURSAKLAR yüzölçümü  133.961 km²
 • ŞEREFLİKOÇHİSAR yüzölçümü  2.034 km²
 • SİNCAN yüzölçümü   384 km²
 • YENİMAHALLE yüzölçümü  427 km²