5 Adımda Android'te Ekran Görüntüsü Alma

Telefonunuzda ekran görüntüsünün Android cihazlar için nasıl alındığını detaylı olarak anlatacağız. Sahip olduğunuz cihazın türüne göre ilgili bölümü okumanız gereklidir. Ayrıca Android cihazlarda android sürümü ve markadan dolayı küçük farklar söz konusu olabilir. Bu konuda da gerekli açıklamaları aşağıda yaptık. 

ANDROİD TELEFONLARDA EKRAN RESMİ NASIL ALINIR?

Android işletim sistemine sahip telefon ve tabletlerde aynı adımları takip ederek ekranınızın anlık görüntüsünü alabilirsiniz. 

Android 9 Üzeri Cihazlarda Ekran Görüntüsü Alma İşlemi

1. Adım : Öncelikle ekranınızda resmini kaydedeceğiniz ekran görüntüsünü açınız. Örneğin Whatsapp’da bir kişi ile yaptığınız konuşmaya dair görüntüyü almak için ekranınızı o konuşmanın olduğu bölümlere getiriniz.

2. Adım : Telefonunuzu açıp kapamaya yarayan düğmeye birkaç saniye basın. Ancak daha uzun süreli basılı tutmayınız.

3. Adım : Yukarıda ki adımı yaptıktan sonra karşınıza birkaç seçenek gelecektir. Bu seçenekler : Telefonunuzu Kapatın – Yeniden Başlatın ve Ekran Görüntüsünü Alın seçenekleri

4. Adım : Bu adımda son işlem olarak "Ekran Görüntüsünü Alın" menüsüne dokunduğunuzda o esnada telefonunuzda hangi ekran açık ise hemen resmini çekecektir.

5. Adım : Daha sonra telefonunuzun en üstünde resim simgesi gelecektir.

Bu resmi isterseniz direk başka bir kişiye gönderiniz. İsterseniz de resim yada foto düzenleyiciden düzenleme yaptıktan sonra başkasına gönderin.

Yukarıda ki adımlar android telefonların tamamı için geçerli olmuş olsa da bazı cihazlarda bu özellik çalışmayabilir.  Bu durumda yapmanız gereken işlem şudur: Güç düğmesine ve sesi azaltma düğmesine aynı anda basılı tutunuz. Hemen fotoğraf çekme sesi duyacaksınız. Daha sonra 5. Adımdan sonraki adımları uygulayınız.

Android 9 Altında Olan Cihazlarda Ekran Resmini Nasıl Alırım?

Sahip olduğunuz eski sürüm telefonlardan biri ise yukarıdaki yöntem işe yaramayacaktır. Bu durumda yapmanız gerekenler: telefonunuzun güç düğmesine ve ses düğmesine aynı anda basmaktır. Bu yöntem eski sürüm android cihazlarda geçerlidir. Güç düğmesine ve sesi açma düğmesine aynı anda bastığınız zaman fotoğraf çekme sesi duyacaksınız. 

ÇEKTİĞİM EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ NASIL AÇACAĞIM?

Bir çok kişinin bu işlemi yaptıktan sonra aldıkları ekran resmine ulaşamadıklarını biliyoruz. Bu durumda: Telefonunuzun ana ekranında en üstte yer alan bölümü aşağı kaydırın. Bu ekranda iken bir çok menü açık olabilir. Bunlardan sizi ilgilendiren “Ekran görüntüsü alındı” menüsü. Buna tıkladığınızda resmi açacaksınız. Ayrıca bu görüntü cihazınızda fotoğraf albümleri bölümüne kaydedilir. Dolayısı ile bu bölümü de açarak işlem yapabilirsiniz.

EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ NASIL GÖNDEREBİLİRİM?

Kaydettiğiniz ve istediğiniz resmi Paylaş simgesi var. Orya dokunarak istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Ancak burada birkaç seçenek var. Sizin işinize yarayan genellikle ya e posta (mail) yada whatsapp ‘dır. Paylaş menüsünden hangisine tıklarsanız otomatik olarak o kişiye gönderim yapacaktır.

EKRAN RESİMLERİNİ NASIL DÜZENLERİM

Malumunuz olduğu üzere o anda aldığınız bu görüntü telefonunuzun o esnada açık olan bütün görüntüsü kaydeder. Ancak gizli tutmanız gereken bilgiler olabilir.
Bu durumda yapmanız gereken işlem : o resmi fotoğraf uygulamalarında açınız. Ve daha sonra düzenle menüsüne tıklayınız. İstediğiniz gibi kesme özellikleri vardır.

TELEFONUNUZ HANGİ ANDROİD SÜRÜMÜNDE

Yukarıda anlattığımız adımlar son sürüm olan Android 9 için geçerli olsa da eski sürümlerinde de geçerlidir. Ancak bu iki yöntem olmaz ise ekranınıza parmağınızı uzunlamasına dokunarak sürükleyiniz.  Ayrıca cihazınızın hangi sürümde olduğunu öğrenmek için:

  • Telefonunuzda ayarlar menüsüne geliniz.

  • Buradan Sistem ayarlarına giriniz. 

  • 3. Adım :  Telefon hakkında menüsüne tıklayınız. 

  • 4. Adım: Aşağıda ki resimde de göreceğiniz gibi işaretli alan telefonunuzun sürümünü gösterir. Örnekte olduğu gibi maalesef benim telefonum eski sürüm.