Aliekspress Nedir, Aliekspress'den Alışveriş Yapma Rehberi

Yazarımız sizler için aliexpress'in bilinmeyen tüm yönlerini anlattı. Son yıllarda e-ticaretin kalbi tam manasıyla Aliexpress platformunda atıyor. Çin merkezli site sıradan internet kullanıcılarından, e-ticareti profesyonel düzeyde kullanan insanlara dek hemen herkesin artık uğrak yeri haline gelmiş durumda. Ortaya çıkan istatistikler de bunu açıkça destekler nitelikte. Ücretsiz kargo hizmetinden ziyade, Türkiye’de kolay kolay bulunamayan pek çok ürünü rahatlıkla temin etmemize aracılık etmesi, Aliexpres sitesini vazgeçilmez kılıyor. Fiyatların son derece uygun olduğu site, şu anda Amazon ile birlikte dünyanın en çok ilgi gören alışveriş sitelerinden biri olmayı başardı.

 • Site, güvenlik politikasını her daim ön planda tuttuğu için kullanıcı sayısını belli bir ivmeyle sürekli arttırdı.
 • Dünyada 200 civarında ülkeden aktif şekilde sipariş alan Aliexpress, Çin ekonomisine ciddi anlamda yeni bir boyut kazandırdı.

Güvenlik, müşteri memnuniyeti, şeffaflık ve kalite konularında pek çok referansı olmasına rağmen siteye dair hala kafanızda soru işaretleri varsa ve alışveriş yapma konusunda belli kaygılar taşıyorsanız, rehber niteliğindeki bu kapsamlı yazımız tam olarak size göre. Bu yazımızda Aliexpress’in kapsamını ve içeriğini, Aliexpress üzerinden nasıl alışveriş yapılabildiğini, ödeme, kargo ve gümrük süreçlerini detaylarıyla paylaşacağız.

Haydi başlayalım!

Alibaba ya da Aliexpress Nedir?

Aliexpress genellikle Alibaba ile sık sık karıştırılır. Oysa Aliexpress, Alibaba Group bünyesine bağlı olarak 2010 senesinde ortaya çıkmış, ayrı ve bağımsız bir proje. Alibaba Group, benzer platformları bünyesinde barındıran daha genel bir çatıyı ifade ediyor.

 • Aliexpress merkezi Çin’de olmakla birlikte 8 yıldır hayatımızda olan, ülkemizdeki online alışveriş sitelerinden esasen teknik ve işleyiş olarak pek de farkı olmayan bir sanal pazardır diyebiliriz.
 • Bu noktada doğal olarak akıllara “Neden insanlar Aliexpres’e ülkemizde yer alan alışveriş sitelerinden daha fazla rağbet gösteriyor?”sorusu düşüyor.

Bu noktada Aliexpres’i farklı ve çok özel kılan detaylara bakmak gerekiyor. Çin, ucuz ham madde gibi çok önemli bir avantaja sahip. Çinli girişimciler bu avantajı kullanabilmek ve ülke ihracatını genişletmek adına hükümetten çok ciddi bir destek gördüler. Hükümet bu projeyi, kargo bedellerini üstlenmek suretiyle teşvik etti.

 • İnsanlar, kolay kolay bulamadıkları ilginç Çin malı ürünlerini ucuz fiyata ve en önemlisi perakende şeklinde edinmeye başladı.
 • Kullanıcılara günler sonra gitmesine rağmen, ilgi azalmadı, tam tersi gittikçe çoğaldı. Alibaba Group bünyesinde faaliyetlerini sürdüren platform, bilhassa 2014 senesinden sonra büyük bir çıkış yakaladı. İlginç bir şekilde Çin, kendi vatandaşlarına bu ürünlerin satışını yasaklamış durumda. Bunun ihracat akışını olumsuz yönde etkilemesinden endişe ediyorlar diyebiliriz.
 • Sadece Çinli satıcıların, Çin harici tüm vatandaşlara toptan fiyatına perakende satış gerçekleştirdikleri bu devasa fabrikada A’dan Z’ye her kategoride milyonlarca güncel ürüne rastlamak mümkün.

Aliexpress Alibabaya ait bir e ticaret sitesidir. Ürünler toptan fiyatına satılmaktadır. Ayrıca kargo ücretini Çin Hükümeti karşılamaktadır. Ancak alışveriş yaparken son derece dikkatli olmanızı öneririm.  Yazımızın detaylarında bu hususu dile getireceğiz. 

Alibaba Alışveriş Sitesi Kimin, Bu Siteyi Kim Kurdu?

Yukarıda da söz ettiğimiz üzere Aliexpress sitesi, Alibaba Group bünyesine bağlı olarak faaliyet gösteriyor.

 • Bir B2C girişimi olarak kabul gören sitenin bireysel sahibi Jack Ma olarak geçiyor. Çünkü Jack Ma, her şeyden önce Alibaba projesini yoktan var eden kişi.
 • Jack Ma, 20 milyar Dolar’ın üzerindeki servetiyle ülkenin en zengin kişisi durumunda.
 • 90’lı yılların sonuna kadar internet tasarımlarıyla ilgilenen mütevazi bir kişiyken, bu muhteşem dönüşüme imza atması sahiden de ilham verici.
 • Jack Ma, bilindiği üzere hisselerini yakın bir zaman önce halka arz etmişti.

Alibaba’dan Nasıl Alışveriş Yaparım?

Geldik en önemli ve kritik bölüme. Temel mantığıyla Aliexpress’ten alışveriş yapmak ne şekilde gerçekleşiyor, adım adım kısaca göz atalım:

 • 1-  Aliexpress sitesinde alışveriş yapmadan önce satıcılara ait yorumları detaylı şekilde okuyun; fakat bu da başlı başına yeterli bir kriter değildir. Sadece profilindeki yorumlarla yetinmeyin, söz konusu ürünün altında yer alan yorumlara da göz atın. Genel anlamda iyi bir satıcı olsa dahi özel olarak o ürüne ait bazı olumsuz geri bildirimler söz konusu olabilir, bu açıdan yorumları tek boyutlu şekilde değerlendirmeyin.
 • 2-  Almak üzere olduğunuz ürüne dair acele etmeyin. Gördüğünüz ilk üründe asla karar kılmayın. Mutlaka aynı ürünün alternatiflerine göz atın. Bazı ürünlerin fiyat performansı ya da garanti sürelerinde farklılıklar oluşabiliyor, bu detayları göz ardı etmeyin.
 • 3-  Dikkat etmeniz gereken bir diğer aşama da ürünün görselleri ve açıklamaları. Örneğin bir ürüne ait ekipmanlardan herhangi bir tanesinin gönderilemeyeceği açıklama kısımlarında belirtilebilir. Bazı özel koşullara dair satıcılar sizi açıklama alanında en baştan uyaracaktır. Bu bölümleri okuyarak, görsellerle bir kıyaslama gerçekleştirin.
 • 4-  Aliexpress üzerinden alışveriş yaparken mutlaka en azından temel düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmalısınız. Bunun her aşamada avantajlarını yaşarsınız. Çünkü ürüne dair bilgi akışını sağlama noktasında ya da geri bildirimlerde satıcı ile iletişim kurmanız gerekebilir. Bu görüşmelerin daha sağlıklı olabilmesi adına temel düzeyde de olsa İngilizce bilmeniz oldukça önemli.
 • 5-  Gümrük kurallarına özen göstermelisiniz. Üzerine daha düşük bir bedel yazdırabilir ya da hediye şeklinde biri ibarenin yer almasını sağlayabilirsiniz. Ülkeye girişi yasak olan belli ürünleri alırken dikkatli olun.
 • 6-  Siparişiniz belli bir değerin üzerindeyse mutlaka kargo takip numarası talep edinin. Genelde daha düşük kargolar için satıcı takip numarası yollamaz. Bu sayede kargonun takıldığı yeri tespit edebilir ve bizzat şubeye gidip teslim alabilirsiniz. Ücretsiz kargodan dolayı kargo hizmet kalitesi bazı ürünlerde görece daha düşük olabiliyor. Kargo ücretini eklemek kaydıyla çok daha ucuz fiyata alabileceğiniz ürünlerin sayısı bir hayli fazla.
 • 7-  Anlaşmazlık kaydı açacaksanız öncesinde satıcıyla mutlaka bir kulis yapın. 48 saat içinde size herhangi bir yanıt gelmezde o zaman açarsınız.
 • 8-  Alışveriş sonrası satıcıyı adil şekilde puanlayın. Bu, sizden sonra aynı satıcıdan alışveriş yapacak diğer kullanıcılar için önemlidir.
 • 9-  Aliexpress bünyesinde sene boyunca müthiş indirim fırsatları yakalayabilirsiniz. Gerek indirimleri gerekse de kuponları yakından takip edin. Çünkü mağazalar stokları boşaltmak adına büyük indirimler yapabiliyor. Aliexpres’i aktif şekilde kullanırsanız bu tip indirimlere sıklıkla rastlayabilirsiniz.
 • 10-  Aliexpress son derece güvenli bir platform olmasına rağmen yine de sanal kart kullanmaya özen göstermelisiniz. Sanal kart, riskinizi minimize edecek bir yoldur.

Aliexpress Adres Yazma

Aliexpress sitesini kullanan kişilerin cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesi de “adres nasıl yazılır” sorusudur. Aliexpress benzeri sitelerde adres yazımı biraz karmaşık gibi görünebilir. Özellikle Google konum eklemesi bu süreci iyice karmaşıklaştırıyor.

 • Öncelikle giriş yapmanız ve Hesabım bölümüne tıklamanız gerekiyor.
 • Resminize tıklatın ve hesap ayarlarına ulaşın.
 • Bu bölümde karşınıza “Sevkiyat Adresi” ibaresi çıkacaktır.
 • Burada “yeni adres ekle” yazan kısma tıklayın.
 • Adresinizi yazarken asla Türkçe karakter kullanmayın.
 • Adres yazımından sonra ilgili yerlere cep telefonu, şehir ve ülke bilgilerinizi girin.
 • Son olarak “varsayılan adres olarak kaydet” demeniz yeterli olacaktır.

Aliexpress’den Alıveriş Yapmak Ne Kadar Güvenlidir?

Aliexpress şu anda dünyanın en fazla ilgi gören 3 alışveriş sitesi arasında. Sadece bu bilgi dahi Aliexpress’in güvenlik politikasını gözler önüne serebiliyor.

Arama motorlarında en fazla aratılan sorulardan bir tanesi de “Aliexpress güvenli mi” sorusudur. Ülkemizde yer alan alışveriş sitelerine kıyasla Aliexpress’in güvenlik düzeyi kıyaslanmayacak kadar iyi diyebiliriz. Zaten bu konudaki referanslar da her şeyi açıkça ortaya koyuyor. Site içinde güvenlik konusunda ciddi önlemler alınıyor. Bu kadar büyük bir alışveriş sitesinin yıllarca bu şekilde varlığını sürdürmesi pek kolay bir durum değildir, güvenlik konusunda güven vermeden bu kadar süre hiçbir site varlığını devam ettiremez.

 • Siz bir ürünü beğendiğiniz zaman ödemiş olduğunuz ücret doğrudan satıcıya ulaşmaz, site yönetimi siz ürünü teslim alıp onaylayana kadar havuzunda bekletir.
 • Bu da kullanıcılar açısından hiçbir risk doğurmaz.
 • Kargoda yaşanan sorunlarda ya da ürünle ilgili memnuniyetsizliklerde paranızın iadesi sistem tarafından gerçekleştirilir.
 • Şu anda 3 milyon civarında tedarikçi söz konusu.

Şu kriterleri özellikle arayınız: 

 • Bu tedarikçilerin her birinin ayrı ayrı puanları ve referansları bulunuyor.
 • Satıcının en az 3 senedir sitede var olmasına özen gösterin.
 • Aynı üründen çok fazla satış yapmışsa, bu da bir güven sağlamaktadır.
 • Öte yandan genel puanları 4.4 ve üzerindeyse bu satıcıya güvenmemeniz için hiçbir neden yok.
 • Ödeme konusunda da yukarıda değindiğimiz üzere sanal para kartları bir nebze olsun daha güvenlidir.

Alibabadan Sipariş Verdim, Ürünüm Ne Kadar Sürede Elime Gelir?

Aliexpress dünyanın en cazip sitelerinden biri olmasına rağmen bazı handikaplar barındırıyor. Örneğin kargonun alıcıya ulaşma süresi buna basit bir örnektir. Sonuçta dünyanın bir diğer ucu diyebileceğimiz Çin’den Türkiye’ye ürün sipariş ederken kargonun birkaç gün içinde elimizde olmasını bekleyemeyiz.

Aliexpress’ten sipariş edilen ürünler en az 15 gün en fazla 34 gün arasında elinizde olmaktadır. Bu biraz da ürünün içeriğine, tedarikçiye ve yoğunluğa bağlı olarak değişir. Tabi China Post ya da Singapore Post ile ürünün yollanmasını talep ederseniz bu süreler oldukça kısalıyor; ancak belli bir maddi bedel ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Önemli bir not: Eğer kargonuz uzun süre içinde gelmezse ürün elinize ulaşmadan iptal talebinde bulunma şansınız bulunuyor.

Satın Aldığınız Ürün Gelmezse Ne Yapacaksınız?

Aliexpress sitesinde müthiş bir sirkülasyon söz konusu ve dolayısıyla bazı kargo gönderimlerinde aksilikler yaşanabiliyor. Ülkemizden aktif şekilde kullanılan Aliexpress’e yalnızca Türkçe site üzerinden bile ayda 1 milyonun üzerinde sipariş geçiliyor. Bu kadar büyük bir trafik içinde doğal olarak kimi aksaklıklar söz konusu olabiliyor. Her 100 siparişten 4 tanesi kullanıcılara ulaşamıyor. Bu kimi zaman tedarikçiden kimi zaman adres problemlerinden kaynaklı olabilmektedir. Kimi zaman da ürün gümrüğe takılmış olabilir. Öncelikle hangi nedenle ürünün elinize ulaşmadığını tespit etmeniz gerekiyor.

Özel günlerde verilen siparişler de kargo süresinin yola çıkış zamanını geciktirebilmektedir. Bu arada yasaklı ürünlerden herhangi birini sipariş etmişseniz de benzer bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Siz verilen takip numarasıyla kargonun güncel durumunu kontrol edebilirsiniz. Öte yandan satıcıyla iletişim kurup probleme dair sizi bilgilendirmesini bekleyebilirsiniz. Muhtemelen tedarikçiniz bu sorunu ciddiye almak durumunda kalacaktır. Çünkü pek çok tedarikçi kargo şikayetlerinden dolayı olumsuz bir puan almak istemez. Böyle senaryolar diğer satışlarını son derece olumsuz etkileyecektir.

Aliexpress Gümrükte Takılma Durumları

Aliexpres’ten sipariş edilen bir ürünün gümrüğe takılmasının çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Her ülkenin kendine has bir gümrük politikası vardır. Örneğin bir ürün başka bir ülke için yasak listesindeyken diğer bir ülke için serbesttir. Eğer bir üründen fazla sayıda almışsanız gümrük memurları bu noktada hemen müdahalede bulunur. Çünkü fazla sipariş edilen ürünler ticari olarak değerlendirilir.

Gümrük memurlarını ikna etmek için güçlü argümanlarınız olmalı. Daha da ötesi mantıklı bir açıklamanız olmalı. Örneğin 100 adet telefon kılıfını gümrük vergisi ödemeden ülkeye sokamazsınız; çünkü hiçbir memur bunun size gönderilen bir hediye olduğuna inanmaz. Genelde ağır olan kargolar memurların dikkatini çeker ve açmak isterler. Çok büyük bir ürünün çok düşük bir fiyat karşılığında satılması genelde memurlar tarafından şüpheyle karşılanır.

Aliexpress’den Teslim Olmayan ya da İptal Edilen Siparişin Para İadesini Nasıl Alırım?

Aliexpress’te teslim konusunda resmi bir süre söz konusu. Bu süreyi aşmasına rağmen elinize gelmemiş ürünler için iade talebinde bulunabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka tedarikçiye mesaj atmalısınız. Tedarikçi size yanıt vermezse doğrudan iade hakkınızı site yönetimiyle görüşerek kullanın. Havuzda bekletilen para hesabınıza aynen iade edilecektir.

Alibaba’dan Alışveriş Yaparken Kredi Kartı Kullanımı

Aliexpress üzerinden ödeme yaparken pek çok ödeme teknolojisinden faydalanmanız mümkündür. Güvenli bir site olan Aliexpress’ten ürün alırken kredi kartını devreye sokabilirsiniz. Bu zaten genelde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi. Fakat kredi kartı, sanal kartlara kıyasla risk açısından genelde daha endişe edicidir.

Her ne kadar bu tip güvenlik açıkları oldukça nadiren yaşanmış olsa da sanal kartlar aracılığıyla ödeme yapmak her zaman sizin lehinize olacaktır. Sanal kartlar ya da ön ödemeli kartlarda ödemeniz hem daha pratik hem de daha güvenli şekilde gerçekleşir.

Alibabada ki Alışveriş Hileleri

Aliexpress üzerinden satış yapan bazı tedarikçiler, 10 Dolar karşılığında satın aldığı bazı ürünleri ülkemizdeki Pazar içinde 200 TL gibi bir fiyata, orijinal ürün görselleriyle satabiliyor. Bu tip bir hayal kırıklığı yaşamamak adına detaylara dikkat edin ve bu konuda bilinçli bir tüketici olun. Dikkat etmeniz gereken ana unsurlar; kampanya sayaçları, kullanıcı yorumları, Google görsel aramaları, Selfie fotoları, İnstagram mağazaları ve iletişim konuları olmalıdır.

ALİBABA KARGO İŞLEMLERİ VE KARGO TAKİP SÜRECİ

Aliexpress üzerinden sipariş verdikten sonra kargo konusunda genelde gergin bir bekleyiş söz konusu olabiliyor. Çünkü bazı ürünler 15 gün içinde gelirken kimi ürünler 30 gün civarında elinize ulaşabiliyor. Önemli olan bu sürecin sağlıklı ve şeffaf bir şekilde takip ediliyor olması. Kullanıcıların takip numarası üzerinden ürün bilgisine ulaşması son derece rahatlatıcı bir bilgilendirme hizmetidir.

Aliexpress Kargo Takip Nasıl ve Nereden Yapabilirim?

Kargo hareketlerine ulaşmak adına doğrudan Aliexpress sitesinde, üyelik bilgilerinizle giriş yapmalısınız. Öncelikle sabırlı olmalısınız ve kısa vadede ürünü beklememelisiniz. Yani 15 günden önce ürünle alakalı bir beklentiye girmeniz anlamsızdır. Genelde birkaç dolarlık, küçük bir ürün aldıysanız takip kodu genelde işlevsiz hale gelelcektir. Bu tip durumlarda yalnızca ülke içindeki kargo hareketlerini takip edebilirsiniz. Ancak daha pahalı ürünlerde Çin’deki kargo hareketlerini de takip etmeniz mümkün.

55 gün boyunca elinize ulaşmayan ürünler için Dispute açma hakkınız bulunuyor. Dilerseniz biraz daha bekleme hakkınız var; ancak kullanıcıların tercihi bu bildirimi açma yönünde oluyor. Zaten 55 günlük zaman zarfı içinde kargonun elinize ulaşmama olasılığı son derece düşük bir olasılık. Dolayısıyla bu tip vakalar site içinde oldukça nadiren gerçekleşiyor.

Ptt Yurtdışı Kargo Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Aliexpress takip için resmi siteye girip barkod numarasını ve güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Aşağıda yer alan Sorgula butonuyla beraber tüm kargo hareketlerini detaylı şekilde görmeniz mümkün olacaktır.