Adrese gönderilen kimlik kartını başkası alabilir mi?

Nüfus cüzdanları yerine Yeni Kimlik Kartları 02.01.2017 tarihinden itibaren bütün Türkiye'de dağıtılmaya başlandı. Artık Nüfus Müdürlüğüne başvurarak Yeni Kimliğinizi alabilirsiniz. Ancak Yeni Kimlik Kartınız nüfus cüzdanlarında olduğu gibi hemen başvuru sırasında verilmeyecek, yaklaşık 15 gün içinde adresinize gönderilecektir.

Bu durumda yeni kimlik kartlarınız nerede teslim edilecektir? Yeni kimliklerinizi başkası teslim alabilir mi? Yeni kimlik kartımı teslim alacak kişinin soy bağı olması yani soy adının aynı olması gerekir mi? Adreste bulunamamanız halinde kimlik kartınızı başka ne şekilde teslim alabilirsiniz?

 

YENİ KİMLİK KARTLARI NASIL ALINACAK

Yeni kimlik kartları için randevu alarak yada randevu almadan herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.  Başvuru yapmak için randevu almak şart değildir. Ancak kesinlikle randevu almanızı tavsiye ederim. Bunun sebebi, yeni kimlik dağıtımından dolayı Nüfus Müdürlükleri çok büyük bir yoğunluk yaşamaktadır.

 

YENİ KİMLİKLER NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK

İlk aşamada Nüfus Müdürlüğüne kimlik kartınız için başvurunuzu yapınız. Başvuru yaptıktan sonra yeni kimliğiniz hemen teslim edilmemektedir. Eski uygulamada Nüfus Cüzdanları başvurduğunuz anda hemen teslim ediliyordu. Yeni kimlikler için başvuru yapacağınız zaman bütün bilgileriniz ve biometrik bilgileriniz alındıktan sonra Ankara’da bulunan merkeze gönderilecek ve 15 gün içinde kimlik basımınız yapılacaktır.

T.C. Kimlik Kartlarının tahmini adresinize teslim süresi 15 gün ile 30 gündür.

 

T.C.KİMLİK KARTLARINIZ NEREYE GÖNDERİLECEK

Çipli Kimlikler adresinize gönderilecektir. Başvuru esnasında başvuru sahibinin ibraz edeceği adrese teslim edilmek üzere gönderilecektir.

Yurtdışında yaşayan kişilerin kimlikleri ise Dış Temsilciliklere gönderilecektir. Kimlik sahibi ancak bu temsilciliklere giderek teslim alabilir.

 

YENİ KİMLİĞİMİ BAŞKASI TESLİM ALABİLİR Mİ?

Başkası teslim alabilir. Ancak bunu başvuru esnasında yazılı olarak Nüfus Müdürlüğüne beyan etmeniz gereklidir. Ve sadece beyan edeceğiniz kişiler teslim alabilir.

Bu durumda teslim alacak kişi gerçek kimliğini beyan eden kimliği ibraz etmek zorundadır. Bu konuda Nüfus Genel Müdürlüğünün açıklaması da olmuş, başvuru sahibinin yazılı muvafakatı ile belirlenen kişiye teslim edileceği belirtilmiştir.

 

YENİ KİMLİK PİN İŞLEMLERİ

Yeni kimlik kartı için başvurunuzu yaptıktan sonra kapalı zarf içinde PİN şifreniz teslim edilecektir. T.C. Kimlik Kartı işlemlerinde en çok dikkat etmeniz gereken işlem PİN şifresidir. Bu zarfı teslim almayı unutmayınız. PİN şifresi zarfının kapalı olup olmadığına dikkat ediniz. Kimlik Kartınız elinize ulaştıktan sonra hemen şifrenizi değiştirip güncellemeniz gereklidir.

 

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN KİMLİKLERİNİ KİM TESLİM ALACAK

Öncelikle bu konuda bilmeniz gereken en önemli kriter biometrik verileri alınan kişilerin kimlikleri sade kendilerine yada muvafakat verdikleri kişilere teslim edilecektir.

15 yaşından küçüklerin biometrik verileri alınmamaktadır. Dolayısı ile 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlikleri aşağıda sayılan kişiler tarafından teslim alınabilir.

  • Annesi, Babası yada Vasileri,
  • Ayrıca bunların olmaması halinde, büyün anne, büyük baba yada ergen olan kardeşleri, Çocukları resmi olarak yanında bulunduran kişiler,
  • Vekaletname ibraz edenler,