A Harfi İle Başlayan Ülkeler Nelerdir?

A harfi ile başlayan ülkeler nelerdir? 

Dünyada A ile başlayan ülke sayısı 16’dır. Bu ülkeler bulundukları kıtalara göre şu şekildedir;

 • Asya Kıtası: Afganistan ve Azerbaycan
 • Amerika Kıtası: Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları, Amerika Birleşik Devletleri, Amerikan Samoası, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Aruba ve Anguilla.
 • Avrupa Kıtası: Aland Adaları, Almanya, Andorra, Arnavutluk ve Avusturya
 • Afrika Kıtası:
 • Avustralya Kıtası:

1. Afganistan

 • Resmi ismi Afganistan İslam Cumhuriyeti olan Afganistan, Orta Asya’da yer almaktadır.
 • Ülkenin denize sınırı yoktur.
 • Pakistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin ile komşu olan Afganistan’ın 650 bin km2 yüzölçümü vardır.
 • 38 milyon kişilik nüfusu olan ülkedeki insanların büyük bir çoğunluğunu Peştunlar, Tacikler, Özbekler ve Hazaralardan  oluşturmaktadır. Kalan nüfustaki azınlıklar ise Araplar, Türkmenler, Beluçlar ve Nuristaniler’dir.

Ülkenin resmi dili Darice ve Farsçadır. Bu diller dışında Doğu İran dili ve Peştuca da bolca konuşulmaktadır. Ülke cumhuriyetle yönetilmektedir. Ülkenin başkenti Kabil’dir. Afganistan’daki insanların tamamına yakını Müslümandır.  Ülkenin para birimi Afgan Afganisi’dir. Bayrağı ise yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renklerdedir.

2. ABD Virgin Adaları

 • Karayipler’de yer alan Amerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları, Amerika’ya bağlı adalar topluluklarından bir tanesidir.
 • ABD Virgin Adaları’nın başkenti Charlotte Amalie’dir.
 • Adalar topluluğu 35 bin km2’lik alana sahiptir. Ülkede 110 bin kişi yaşamaktadır. Bu nüfusun büyük çoğunluğu Afro – Karayipli’lerden oluşmaktadır. Azınlıktaki etnik grup ise Porto Rikolu’lardır. Ülkenin para birimi ABD Doları’dır.

3. Amerika Birleşik Devletleri

 • Kıtasına adını veren ülke 9,5 milyon km2’lik yüzölçümüyle dünyanın en büyük üçüncü ya da dördüncü ülkesidir.
 • Kanada ve Meksika ile komşu olan ülke federal anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.
 • 330 milyonluk nüfusu ile dünyadaki en kalabalık üçüncü ülke konumunda bulunur.
 • 50 eyaleti olan ülkenin başkenti Washington DC’dir. New York, ABD’nin en çok nüfusa sahip olan şehridir.

ABD; IMF, NATO, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi kuruluşların kurucu üyesi olan bir ülkedir. Resmi dili İngilizcedir. Ülkedeki etnik gruplar beyazlar, siyahiler, Asyalılar, melezler, yerliler ve pasifik Amerikalılardır. Ülkenin para birimi Amerikan Doları’dır.

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nüfusun yarıdan fazlası Hıristiyan’dır.
 • İkinci en büyük dini inanç ise İslamiyet'tir. Ancak inşallah en kısa süre içinde İslamiyet bu ülkede de yayılarak en büyük din olma özelliğine kavuşur. 
 • Kalan kısım ise dinsizlerden, Yahudilerden, Budistlerden ve Hindulardan oluşmaktadır. Ülkenin bayrağı kırmızı, mavi ve beyaz renklerden oluşur.

4. Aland Adaları

Aland Adaları, Finlandiya’nın Ahvenanmaa Özerk Bölgesi’ni meydana getiren takımadalardır. Bu takımadalardan 6 bin kadarı ıssızken 80 adada yaşam vardır. Ülkenin yüzölçümü 1,500 km2’dir. Başkenti Mariehamn olan ülkedeki resmi dil İsveççedir. 30 bin kişinin yaşadığı takımadalarda bir tanesi şehir olmak üzere toplam 16 belediye bulunmaktadır. Ülkenin para birimi Euro’dur. Aland Adaları’nın bayrağı sarı, kırmızı ve mavi renklerinden oluşur.

5. Almanya

Resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan ülke, Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesidir. Danimarka, Baltık Denizi, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre, Fransa, Belçika ve Hollanda gibi komşuları olan ülkenin yüzölçümü 360 bin km2’dir. 83 milyon kişinin yaşadığı Almanya, federal parlamenter cumhuriyet ile yönetilir.

Ülkenin resmi dili Almanca, başkenti ise Berlin’dir. 20 eyaletten oluşan Almanya nüfusunun yarıdan fazlası Hıristiyan’dır. Kalan nüfusun önemli bir kısmı Müslüman, bir kısmı Budist, bir kısmı Yahudi, bir kısmı Hindu, bir kısmı ise hiçbir dine inanmamaktadır. Ülke, para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır. Almanya bayrağı siyah, sarı ve kırmızı renklerden oluşur.

6. Amerikan Samoası

Güney Pasifik Okyanusu’na konuşlanan bir ada ülkesi olan Amerikan Samoası, AmerikaKıtasına ait ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin en büyük adası Tutuila’dır. Başkenti Pago Pago olan ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Samoaca’dır. Özerk bir ülke olan Amerikan Samoası’nın yüzölçümü 200 km2’dir. Ülkede 60 bin kişi yaşamaktadır. Amerikan Samoası’nın para birimi Amerikan Doları’dır. Yıl boyu ülkedeki sıcaklıklar 20 derece ile 30 derece arasında değişmektedir. Ülkenin bayrağında lacivert, kırmızı, kahverengi, sarı ve beyaz renkler yer alır.

7. Andorra

Avrupa kıtasında yer alan Andorra, kıtanın en küçük ülkelerinden biridir. Fransa ve İspanya ile komşu olan Andorra’nın denize kıyısı yoktur. 47 bin km2’lik bir alana yayılmış olan ülkenin başkenti Andorra la Vella’dır. Ülke nüfusu 78 bin kişi kadardır. Bu nüfusun bir kısmı Andorralı, bir kısmı İspanyol, bir kısmı Portekizli, bir kısmı ise Fransızlardan oluşmaktadır. 10 adet şehri olan Andorra’nın para birimi Euro’dur. Ülkenin bayrağında mavi, sarı, kırmızı ve kahverengi renkler bulunur.

8. Angola

Resmi ismi Angola Cumhuriyeti olan Angola, Afrika kıtasının güneybatısında yer alır. Namibya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya ve Atlas Okyanusu’na komşu olan ülkenin yüzölçümü 1 milyon 250 bin km2’dir. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan ülkede 31 milyon kişi yaşamaktadır. Nüfusu oluşturan etnik gruplar; Ovimbundular, Ambundular, Bakongolar, Mestiçoslar ve Avrupalılardır.

 • Ülkenin başkenti Luanda olup, resmi dili Portekizcedir.
 • Portekizce dışında Kongoca, Chokwe, Umbundu ve Kimbundu gibi yerel diller de konuşulmaktadır.
 • Cumhuriyet ile yönetilen ülke, bağımsızlığını 1975 yılında kazanmıştır.
 • Ülkede sıcaklıklar 7 derece ile 30 derece arasında değişmektedir. Angola’nın para birimi Angola Kwanzası’dır. Ülkenin bayrağında siyah, kırmızı ve sarı renkler yer alır.

Nüfusun yüzde 80’lik kısmı Hıristiyan’dır. Nüfusun kalanını diğer dinlere inanlar ve hiçbir dine inanmayanlar oluşturmaktadır. Ülke 18 bölgeye ayrılmış olup 10 tane büyük şehri vardır.

9. Antigua ve Barbuda

Karayip Denizi’nin doğu bölgesinde yer alan Antigua ve Barbuda, bağımsız bir ada ülkesi olarak bilinmektedir. Antigua ve Barbuda adaları iki ayrı büyük ada olup, ülke pek çok küçük adacıktan meydana gelmektedir. Ülkenin başkenti Saint Johns’tur. Ülkenin bayrağı kırmızı, mavi, beyaz, sarı ve siyah renklerden oluşur.

 • Antigua ve Barbuda 440 km2’lik bir alana sahiptir.
 • Ülkenin nüfusu 95 bin kişi kadardır.
 • Ülkenin resmi dili İngilizce olup konuşulan yerel dil Antigua Kreolcesidir.
 • Parlamenter sistemle yönetilen Antigua ve Barbuda’da sıcaklıklar 25 derece ile 32 derece arasında değişir.
 • Ülke nüfusunun tamamına yakını Hıristiyan’dır. Para birimi Doğu Karayip Doları’dır.

10.Arjantin

Resmi ismi Arjantin Cumhuriyeti olan ülke, Güney Amerika’da bulunur. 2 milyon 800 bin km2’lik alana sahip Arjantin, dünyadaki en büyük yedinci ülkedir. Arjantin’de 45 milyon kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenidir. Şili, Bolivya, Paraguay, Brezilya ve Uruguay gibi ülkelerle komşu olan Arjantin’in bayrağı mavi ve beyaz renklerden oluşmaktadır.

 • Başkenti Buenos Aires olan Arjantin’in resmi bir dili İspanyolcadır.
 • Ülkedeki etnik gruplar; Arjantin Avrupalısı, Mestizo, Arjantin Arabı ve Arjantin Asyalısıdır.
 • Başkanlık sistemli cumhuriyet ile yönetilen ülkenin para birimi Peso’dur.
 • Arjantin’de 23 eyalet bulunur.

11. Arnavutluk

Balkanlar’da yer alan Arnavutluk; Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan ile komşudur. 29 bin km2’lik bir alana yayılmış olan Arnavutluk’un nüfusu 3 milyon kişidir. Bu nüfusun yüzde 80 kadarını Arnavutlar oluşturmaktadır. Kalan kısım Yunanlardan, Arumenlerden, Makedonlardan ve İtalyanlardan oluşmaktadır.

 • Ülkenin başkenti Tiran’dır.
 • Arnavutluk’un resmi dili Arnavutça, konuşulan yerel diller ise Ulahça, Yunanca ve Makedoncadır. Ülkenin para birimi Arnavutluk Leki’dir. Bayrağı ise kırmızı ve siyah renklerdedir. Üniter parlamenter cumhuriyet ile yönetilen ülkede 12 il bulunmaktadır.
 • Ülkenin yarısından fazlası Müslümandır. Kalan yarıya yakın kısım ise Hıristiyanlar ve ateistlerden oluşmaktadır.

12. Aruba

Karayip Denizi’nin güney kısmında yer alan Aruba, 179 km2’lik yüzölçüme sahip bir ülkedir. Başkenti Oranjestad olan ülkede 110 bin kişi yaşamaktadır. Anayasal monarşi ile yönetilen Aruba’nın para birimi Florin’dir. Ülkenin bayrağı kırmızı, sarı ve mavi renklerden oluşur.  Resmi dili Felemenkçe ve Papiamento olan ülkede İngilizce ve İspanyolca da konuşulmaktadır. Başkent dışında ülkede; Barcadera, San Nicolaas, Noord, Santa Cruz, Savaneta ve Seroe Colorado olmak üzere toplam 7 şehir bulunur.

13. Avustralya

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un ortasında yer alan Avustralya, ismini verdiği kıtada yer alır. Çevresinde Endonezya, Yeni Zelanda, Doğu Timor, Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları gibi ülkeler bulunur. Yaklaşık 9 milyon km2’lik yüzölçümü olan ülkenin nüfusu 25 milyon kişidir.

Avustralya’nın başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney’dir. Resmi dili İngilizce olan ülkedeki etnik gruplar; Avustralyalı, İngiliz, İrlandalı, İskoç, İtalyan, Alman, Çinli ve Yunanlardır. Federal monarşi ile yönetilen ülkenin bayrağı kırmızı, beyaz ve lacivert renklerdedir. Para birimi Avustralya Doları’dır.

14. Avusturya

Resmi ismi Avusturya Cumhuriyeti olan ülkenin denize kıyısı yoktur. Lihtenştayn, İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşu olan Avusturya’nın başkenti Viyana’dır. Ülkenin resmi dili Avusturya Almancasıdır. 84 bin km2’lik alana yayılmış olan ülkenin nüfusu 9 milyon kadardır. Bu nüfusun yüzde 80’ine yakınını Avusturyalılar oluşturmaktadır. Nüfusun kalan yüzde 20’lik kısmını Almanlar, Türkler ve diğer etnik gruplar oluşturur.

Parlamenter cumhuriyet ile yönetilen ülke dokuz eyaletten oluşur. Avusturya bayrağı kırmızı ve beyaz renklerden oluşur. Ülkenin para birimi Euro’dur. Avusturya’da egemen din Hıristiyanlıktır. Bunun dışında göçler nedeniyle Müslümanlık hızla artmaktadır.

15. Azerbaycan

Kafkasya’da bulunan Azerbaycan Asya kıtası ile Doğu Avrupa’nın kesiştiği yerdedir. Güney Kafkasya’daki en büyük yüzölçümüne sahip ülke olan Azerbaycan, 87 bin km2’lik alana yayılmıştır. Hazar Denizi, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran’la komşu olan Azerbaycan’da 10 milyona yakın insan yaşamaktadır.

Başkenti Bakü olan ülkeni resmi dili Azeri Türkçesidir. Azerice dışında Lezgice, Rusça, Avarca, Gürcüce, Tatarca, Türkçe gibi diller de konuşulmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 90’dan fazlasını Azeri Türküdür. Kalan kısım ise Lezgilerden ve Ruslardan ve diğer etnik gruplardan oluşmaktadır. Yarı başkanlık sistemiyle yönetilen ülkenin bayrağı mavi, kırmızı, beyaz ve yeşil renklerden oluşur. Azerbaycan’ın para birimi Manat’tır.

Azerbaycan’da 10 tane ekonomik bölge bulunur. Ayrıca ülkenin 77 tane şehri vardır. Ülkedeki büyük şehir sayısı 20’dir. Nüfusun neredeyse tamamı Müslümandır. Kalan çok küçük bir azınlık Hıristiyanlardır.

16. Anguilla

Karayipler’de yer alan Anguilla, Britanya Denizaşırı Toprakları ülkelerinden biridir. 90 km2’lik yüzölçümü olan ülkede 15 bin kişi yaşamaktadır.  Anguilla’nın başkenti The Valley, resmi dili ise İngilizcedir. Anguilla’daki nüfusun büyük çoğunluğunu siyahiler oluşturur.  Para birimi Doğu Karayip Doları olan ülkenin bayrağı; kırmızı, lacivert, beyaz, turuncu ve mavi renklerden oluşur.

Sonuç olarak A harfi ile başlayan 16 ülke vardır. Bu ülkeler; Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları, Amerika Birleşik Devletleri, Aland Adaları, Almanya, Amerikan Samoası, Andorra, Angola, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Aruba, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan ve Anguilla’dır.