2900 Sağlık Personeli Alımı Haziran Ayında mı Yapılacak?

Atanmayı bekleyen sağlık çalışanlarının gözü kulağı Sağlık Bakanlığından gelecek müjdeli haberi bekliyor. 2020 Mayıs ayında Başakşehir Şehir Hastanesinin açılışı büyük oranda tamamlandı ve Nisan ayı içinde KPSS'den bir çok sağlık personeli alımı yapıldı. 

Ayrıca İşçi kadrosunda da Türkiye genelinde 14.000 personel ataması yapılmıştı. Şimdi yeni mezunlar ve atanamayanlar başta olmak üzere atanmayı bekleyen sağlık çalışanlarının gözü kulağı İstanbul'a Sancaktepe İlçesinde ve Atatürk Havalimanında açılacak olan iki Pandemi Hastanesinde.

HAZİRAN'DA 2900 SAĞLIK PERSONEL ALIMI MI YAPILACAK?

Takvim Gazetesinde yer alan bir haberde Pandemi sürecinden dolayı 2900 yeni sağlık personel alımının yolda olduğunu belirmektedir. Ancak söz konusu haberde bu alımlarının işçi alımları mı yoksa KPSS ile Sağlık Personel Alımı mı olduğunun net belli olmadığı belirtilmiştir. 

Bu süreçte yeni açılacak sağlık tesislerinden dolayı biz yeni alımların Haziran yada Temmuz ayında yüzde 99 yapılacağını düşünüyoruz. Şuan ki tabloda bütün gözler Sağlık Bakanlığında ve çok kıymetli Sağlık Bakanımızdadır. 

İSTANBUL'DA YENİ HASTANELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Atatürk Havalimanı'nda devam eden inşaatın hemen hemen sonuna gelinmiş durumda gibi. Ayrıca İstanbul'un Sancaktepe İlçesinde 1000 yataklı olarak yapımına başlanan ikinci pandemi hastanesinde de inşaat çok süratli bir şekilde devam ediyor. 

ATATÜRK HAVALİMANINDA Kİ HASTANENİN TABELASI ASILDI

1008 kapasiteli olarak inşaa edilen Yeşilköy'deki Hastanede sona yaklaşıldığını Hastanenin tabelasının açılmasından anlıyoruz. Yeni Hastanenin ismi Yeşilköy Çok Acil Durum Hastanesi" olarak belirlenmiştir. 

Yeşilköy'de ki Hastanenin yapımına 8 Nisan 2020 tarihinde başlanmıştı. Şuan ki tabloda Bayramın hemen sonrasında açılacağı aşikar. Ancak bu hastanenin ne statüde ve sürekli olarak mı himzet verip vermeyeceğini henüz kimse bilmiyor. 

Ancak ifade etmek isteriz ki acil durumlar için bu şekildeki bir hizmetin Türk Halkına kazandırılması bizleri daha da güvende hissettiriyor. 

SALGIN, DEPREM VE AFET HASTANESİ OLARAK KULLANILACAK

Covid 19 salgınında Dünyanın en başarılı mücadelesini yürüten Ülkemizde şuan ki süreçte belkide bu yeni Hastaneye şimdilik ihtiyaç kalmamış gibi gözükebilir. Ancak bu Hastane tam bir afet Hastanesi olarak hizmet verecek bir sağlık tesisi olacağa benziyor. 

Ayrıca kişisel kanaatim salgın sonrası sağlık turizmine hizmet ederek Ülkemize çok büyük artı değerler kazandıracak bu yeni Hastanemiz ihtiyaç duyulduğunda 20 milyonluk İstanbul için acil durum Hastanesi olarak kullanılacaktır. 

SANCAKTEPE ACİL PANDEMİ HASTANESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Sabah'ın 14 Mayıs 2020 tarihli haberinde  bu hastanenin de inşaatının o gün itibariyle yüzde 90'ının tamamlandığı ifade edilmişti.  1000 yataklı olarak hizmet verecek bu hastanenin birinci planda hedef kitlesi İstanbul'un Anadolu Yakasında ikamet eden Vatandaşlar oluşturacak. 

Benim kanaatim Sabiha Gökçe Havalimanına yakınlığından dolayı gelecekte sağlık turizmine de iyi bir şekilde hizmet edecektir. 

KPSS'DEN PERSONEL ALIMI OLACAK MI?

Şuan Sağlık Bakanlığından yapılan resmi bir açıklama mevcut değil. Ancak bu iki sağlık tesisinin de hizmete açılması durumunda hizmetlerin yürütülebilmesi için KPSS'den Sağlık Personelinin alınması şarttır. 

Hemşire, Ebe, Laborant, Radyoloji Teknikeri ve Teknisyeni, Acil Tıp Teknisyeni başta olmak üzere bir çok branşta personel alımı yapılması gereklidir. 

93. DHY ATAMALARINDA İŞİN RENGİ BELLİ OLACAKTIR?

92. DHY Kurasında malumunuz olduğu üzere atamaların yüzde 80'i İstanbul'a yapıldı. Bu durumun en büyük sebebi şüphesiz İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesinin açılmış olmasıydı. 

Bu durumda 93. DHY 'den de yine İstanbul'a çok fazla hekim ataması olması yeni sağlık personeli alımının da yolda olduğunun işareti olabilir.