12 Yıllık Esaret Film Fragmanı, İzleyici ve Uzman Yorumları

12 Yıllık Esaret film konusu nedir? 12 Yıllık Esaret filmi hakkında uzmanlar ve izleyiciler ne gibi yorumlar yapmıştır? Bu filmi ailem ile birlikte izleyebilir miyim?

12 YILLIK ESARET FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

1840'lı yıllarda New York'ta yaşayan Solomon Northup isimli siyahi bir kişinin özgürlüğünü kaybettikten sonra yeniden özgürlüğüne kavuşma mücadelesini daha doğrusu hikayesini anlatır. Filmin ana karakteri Solomon Northup keman çalmayı çok seven müziğe aşık bir kişidir. New York'ta ailesiyle beraber çok mutlu bir hayat yaşamaktadır. Aynı zamanda çok saygın bir insan olduğunu ve saygın bir çevresinin varlığını da görüyoruz.

Solomon New York'ta ailesiyle mutlu bir hayat sürerken 2 kişi tarafından Washington'da çalıştırılmak üzere iş teklifi alır. Söz konusu bu iş teklifinin mahiyeti sirklerde müzisyenlik yapmaktır. Yapacağı bu iş karşısında çok iyi bir para teklifi alır. 

İlk aşamada Washington'a götürülen Solomon bir akşam yemeğinde aşırı derecede sarhoş edilerek köle tüccarlarına satılıyor. O dönemde kölelerin hiç bir hakkı olmadığı için ve insan yerine dahi koyulmadıkları için durumunu anlamıyor. Kuzey'den Güney'e götürülen Solomon burada çiftlik sahiplerine satılıyor. 

İlk sahibi çok iyi bir insan. Ancak daha sonra çok gaddar olan başka bir çiftçiye satılıyor. Solomon'un 12 yıl süren hayatı tam bir gazap içinde geçiyor. Bu döneme ait köle yaşamını bütün çıplaklığı ile sergileyen bir film. 

12 YILLIK ESARET FRAGMANI

Filmin fragmanı hemen aşağıdadır.

12 YILLIK ESARET FİLMİNİN YÖNETMENİ KİMDİR?

Filmin yönetmeni İngiliz sinemacı Steve McQueen ‘dir.

FİLMDE YER ALAN ÖNEMLİ OYUNCULAR KİMLERDİR

Filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender, Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Geometri gibi çok büyük oyuncuların oynadığını görüyoruz Bu oyuncular dışında sinemaya vakıf eleştirmen arkadaşlarım bilecektir: birçok meşhur oyuncuda bu filmde yardımcı karakterde oynamıştır.

Not: Brad Pitt filmde yardımcı karakter olarak oynamıştır. 

BU FİLMİ KESİNLİKLE İZLEMELİSİNİZ! 

Filmi izledikten sonra ruhsal durumunuza daha doğrusu kişilik durumunuza göre birkaç gün belki de birkaç hafta filmin etkisine kalabileceğiniz ifade etmek isterim. Filmin tarihsel gerçekliğini de aynı zamanda özellikle vurgulayalım. Çünkü klasik Holivoood filmleri gibi sahte karakterler üzerinden sahte kahramanlık hikayesi yoktur bu filmde. Yüzde yüz gerçek hayattan alınan ve tarihçiler tarafından dahi doğruluğu tasdiklenen bir filmdir.

FİLMDE AÇIK SAHNELER OLUMSUZ SAHNELER VAR MIDIR?

Filmde cinsel objeye dönük bir konu asla söz konusu değil. Bu beklentiyle izleyenler boşuna zaman harcamasın. Ancak çok küçük kesitte açık bazı sahnelerin varlığı da bir gerçek.  Köleleştirilen siyahi kadın yada erkekler maalesef o dönemin toplumunda bir hayvan olarak görüldüğü için çırılçıplak soyundurulabiliyor. Bu durumu resmetmek için kadın ve erkekler arka profilden çıplak olarak gösterilmiştir. 

Bunun dışında siyahi köle kadınlara zorla sahip olma sahneleri de var ki bu sahnelerde açık cinsel ilişki durumu asla olmayıp birer tecavüz sahnesi diyebileceğimiz sahnelerdir.  Bu sahnelerin varlığı siyahi inşaların o dönem yaşamış oldukları baskı ve zulmü resmetmek için ortaya konan görüntülerdir.  Dolayısı ile ben bu filmi ailenizle birlikte izleyeceğinizi düşünenlerdenim. Küçük çocuklarınız filmin psikolojisini kaldıramayabilir. Bunun için küçük çocuklarınız ile birlikte izlemeyiniz. 

SOLOMON NORTHUP CANLANDIRAN OYUNCU KİMDİR?

Solomon Northup isimli karakteri canlandıran oyuncunun ismi Chiwetel Ejiofor’dur.

SOLOMON NORTHUP KİMDİR?

1807 yılında New York’ta özgür doğmuş bir siyahi insandır. Mesleği hem müzisyen hem de çiftçiliktir. 12 Yıllık esareretinin ardından kölelikle mücadele de öncü olan bu alana dönük kitapları yazan bir yazardır.  

SOLOMON NORTHUP’UN KARISI 12 YILLIK ESARETİN ARDINDAN NASIL BİR TEPKİ VERMİŞTİR? 

Beni filmde en çok hayal kırıklığına uğratan sahnelerden birisi belki de bu olmuştur. Bunun sebebi geri dönüş anını daha acıklı yapabilirlerdi. Ancak Türk sinemasında ki gibi bir bitişte tuhaf olacaktır elbette. Ancak yeniden buluşma ve kavuşma anı daha acıklı olabilirdi.  Bununla birlikte Solomon geri döndükten sonra karısı başka bir adamla evlenmiş mi? Evlenmiş ise kiminle evlenmiş gibi dramatik soruların cevabını filmi izleyince göreceksiniz.

SOLOMON ÖZGÜRLÜĞÜNE NASIL KAVUŞUR?

Solomon’un filmden anladığımız kadarıyla sadece bir kez kurtulma girişimi oluyor. Bunun sebebi ölüm korkusudur. Çünkü bu girişiminin anlaşılması halinde direk öldürülecek olmasıdır.  İkinci girişiminde Kanada’dan gelen bir mimarın yardımı sayesinde kurtuluyor. Ancak bunun yol ve yönteminin nasıl olduğunu söylemeyeceğim.