1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Merhaba değerli okurumuz. 1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori yakıyor diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü aynı soruyu ben de sorup sizler için bir saat boyunca koşu bandı ile hafif tempolu yürüyüş yaptım ve neticelerini burada sizlerle paylaşacağım.

1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori Yakar?

Egzersiz ve yürüyüş yapanlar özellikle harcadıkları enerjini kaç kalori olduğunu merak etmektedir. Öncelikle uyarmakta fayda görüyorum ki burada yazacağım kalori miktarları yaklaşık değerlerdir. Yürüyüş yaptığınız zaman dış mekanda ve içerde koşu bandında oluşunuz, kilonuz, hızınız, havanın soğuk veya sıcak olması ve yürüyüş yaptığınız alanın zemin durumu(ıslak, kaygan, taş, düzlük, toprak vs) olması harcayacağınız kaloriyi etkileyecektir. Ayrıca hafif tempo kavramı kadın ve erkek için farklı olabilir. Boyunuzun uzun veya kısa olması da hızınızı etkileyebilir. Hafif tempodan kastımız seri ve büyük adımlarla gidebileceğiniz kadar hızlı gitmenizdir. Bu giriş cümlelerinden sonra hemen alt kısımda hem yarım saat tempolu yürüyüş hem de 1 saat tempolu yürüyüşün kaç kalori olduğunu koşu bandında ortalama 6,5 km hız için paylaşacağız.

1 saat boyunca hafif tempolu yürüyüş

Yaklaşık 300 - 400 kalori

Yarım saat boyunca hafif tempolu yürüyüş

Yaklaşık 150- 200 kalori

45 dakika hafif tempolu yürüyüş

Yaklaşık 225 - 300 Kalori

Unutmayınız kalori harcamaz özellikle insülin direnci(çağın derdi) için oldukça önemlidir. Sporu her şeyden önce sağlıklı bir yaşam için yapınız. Hekimler her hastalık için egzersizi öneriyor! Hemen hemen 2 aydır her gün spor yapıyorum. İnsülin direncimin tamamen bittiğini hissediyorum.